9 finančních produktů, které byste měli mít

Zdroj: Pexels.com

Pro spokojenější život z finančního pohledu je dobré mít zřízené odpovídající finanční produkty, abyste získali co největší užitek nejen z investování a spoření.

Níže uvedený výčet finančních produktů není konečný. První čtyři považujeme za základ, ostatní jsou nadstavba, která vám pomůže s vašimi životními cíli.

Běžný bankovní účet
Spořící účet
Doplňkové penzijní spoření
Pojištění
Otevřené podílové fondy
Investiční platformy
Termínované vklady
Hypotéka
Leasing

Běžný bankovní účet

Sledovat příjmy a výdaje vašich peněz je nejsnadnější na bankovním účtu. Aktuální 21. století značně postoupilo a lidí, kteří si nechají vyplácet výplatu hotově značně ubylo. Běžný účet je většinou bezpoplatkový, případně stačí splnit jednoduché podmínky, abyste dosáhli na jeho bezplatné vedení.

Spořící účet

Krátkodobou finanční rezervu, která vám jistí záda, nechte na spořícím účtu. Je o fous lépe úročenější než bankovní účet.

Doplňkové penzijní spoření

Nejste-li investiční mág, nýbrž normální smrtelník, bohatě vám na penzi vystačí doplňkové penzijní spoření. Nezapomeňte z něho vytěžit maximum, jak na to si přečtěte v článku Vytěžte z penzijka maximum.

Pojištění

Pojištění je často opomíjené. Měli byste mít sjednané nejméně dva typy pojistných smluv: životní a neživotní. Pojištění života, odborně rizikové životní pojištění, si založte v okamžiku, kdy vám přijde první výplata. Mít ošetřené životní krize v podobě delší nemoci nebo invalidity je v budoucnu k nezaplacení.

Pojištění majetku, je druhý balík pojistek, které by vám neměly chybět. Máte-li auto nebo motorku, zcela jistě platíte povinné ručení (a zřejmě i havarijní připojištění). Bydlíte-li ve vlastní nemovitosti, nezapomeňte na její pojištění. Řada pojišťoven vám nabídne i pojištění odpovědnosti, čehož je dobré využít, případně alespoň pečlivě zvážit.

Otevřené podílové fondy

Dravější než investiční platformy, bezpečnější než přímý nákup akcií a dluhopisů. Otevřené podílové fondy jsou dobrým nástrojem pro každého, kdo by chtěl zhodnotit volné peníze, které může dávat pravidelně stranou. Nevýhodou podílových fondů je poplatková struktura, která je o dost vyšší než u penzijka a investičních platforem.

Investiční platformy

Nízké poplatky, pasivní nákup investičních certifikátů kopírující velké akciové indexy. To jsou investiční platformy. V Česku se daří třeba Portu, Indigu nebo Fondee. Společným jmenovatelem uvedených investičních platforem je, že jsou univerzální akciové. Nejde třeba o jednodruhové investice do nemovitostí jako je Upvest a Investown nebo do půjčování peněz jako je Zonky.

Termínované vklady

Vyhráli jste milion nebo zdědili větší obnos po babičce? Než se rozhodnete co s nenadálým finančním štěstím uděláte, zaparkujte volné peníze na termínovaném vkladu. „Termíňáky“ bývají lépe úročené než „spořáky“, byť nejde na vklady na viděnou, tj. budete se muset smířit s výpovědní lhůtou.

Hypotéka

Bydlet prostě musíte. Pakliže nejste v nájmu, je hypoteční úvěr pro nákup nemovitosti jako dělaný. Přesto je někdy lepší platit nájem, než bydlet ve vlastním, ale to je příběh na jiný článek.

Leasing

Nákup auta pro podnikání nebo prostě jen pro dojíždění do práce. Případně vyvážení rodinky na výlety vám zlepší život. Jak z finanční stránky – zajištění příjmu, tak z hlediska spokojenosti a pohody.