Modelový výpočet zajištění na stáří. Kolik spořit a kolik získáte v penzi?

Zdroj: Pixabay.com

Ač máte penzi dlouho před sebou, myslet na zadní kolečka se vyplatí již nyní. Spočítali jsme modelový příklad finančního zajištění na penzi.

Předmětem článku je na jednoduchém příkladu ukázat potřebu zajištění na stáří. Pro snazší uchopení a pochopení tématu jsme zvolili průměrný starobní důchod a mediánovou mzdu.

Mediánová mzda a průměrný důchod

Pro začátek si ukážeme základní čísla za rok 2022. Průměrný sólo starobní důchod bez rozdílu pohlaví 18 061 Kč ke konci roku 2022 podle České správy sociálního zabezpečení.

Mediánová hrubá mzda bez rozdílu pohlaví za rok 2022 činila 37 463 Kč. V čistém vyjádření bez slev na děti, studium, ZTP nebo manžela/manželku byla 30 286 korun. Mediánová mzda je vhodná pro to, že rozděluje na dvě poloviny, což znamená, že polovina zaměstnanců pobírá méně než 37 463 korun, druhá polovina má mzdu vyšší.

Rozdíl mezi starobním důchodem a čistou mzdou činil 12 225 korun. Pro udržení 20leté renty je nutné získat objem finančního majetku zhruba 2,9 milionu korun. Jakmile se dostanete na toto číslo, stačí vám udržet reálnou hodnotu před působením inflace. Výpočty jsou orientační, nikdo nedokáže dnes říct, jaké výnosy budou za 20, 30 let. Stejně jako kam se dostane mediánová mzda nebo starobní důchody za desítky let.

Rozumné investování

Pod rozumným investováním si představte, že vycházíte z vyššího ročního zhodnocení, které je vykoupené vyšším rizikem. Ochrana investora je delší investiční horizont, ve kterém se zvyšuje pravděpodobnost, že případná ztráta se časem zahladí a převáží výnos. Během několika desítek let vás potká více propadů a opakovaného nárůstu hodnoty vašeho investičního portfolia. Za rozumné investování považujeme šesti až osmi procentní roční zhodnocení.

Při ročním modelovém zhodnocení 6 procent odkládejte pravidelně každý měsíc částku 3000 korun. Po třech dekádách získáte sumu tří milionů korun.

Pokud byste měli štěstí na průměrné roční zhodnocení 8 procent, bude vám ke třem milionům korun za 30 let stačit odložit 2000 korun.

Je-li to možné, odkládejte více. Výnosy nebudou vždy vysoké. U příkladu s třemi tisíci si všimněte, že jde o desetinu z čisté mzdy. Což je aktuálně mezi investičními a penzijními odborníky jedno z doporučení, kterým je dobré se řídit

Autor: Eva Nachtmannová

Eva se zabývá oblastí sociálních dávek a sociálního systému. Vystudovala sociální práce na Univerzitě Karlově. V mládí pobývala na studijních stážích ve Švédsku, Dánsku a Francii. Ráda hraje na housle a odpočívá aktivně při procházkách. V lesích nachází často inspiraci. Jejím největším aktuálním projektem je rekonstrukce chalupy. E-mail: nachtmannova@2fp.cz