Rozbitá pračka, lyžařský kurz pro děti, zvýšení nájmu. Nečekané výdaje se lépe pokryjí z finanční rezervy. Jak vysoká má být dobrá finanční rezerva? Jak ji co nejrychleji vytvořit? Kam peníze odkládat?
Redakční výběr top článků o důchodech:
» Za rok se malé skupině důchodců zdvojnásobí důchod
» Od července začíná nepochopitelná lotrovina na důchodcích
» Kolik důchodců pobírá důchod vyšší 30 tisíc korun?
» Kolik dostane od státu průměrně důchodce v důchodu?
» Kdy vám sociálka sníží nebo vezme důchod?
Význam finanční rezervy se podceňuje. V Česku zhruba třetina dospělých nemá na svém bankovním účtu vyšší částku 12 tisíc korun.
Pro vytvoření finanční rezervy je zapotřebí čas. Pokud si nevyberete stavební spoření nebo vás někdo nepodaruje větším finančním obnosem, budete si muset potřebné peníze našetřit.
Jak vytvořit finanční rezervu?
Nejjednodušší strategií je založení spořicího účtu a pravidelně na něj odkládat měsíčně předem danou částku. Nejčastěji se doporučuje pět až deset procent z vaší čisté měsíční výplaty. Spočítejte si, za jak dlouho našetříte na trojnásobek vašich měsíčních výdajů. Nezapomeňte úložky průběžně navyšovat v souvislosti s růstem vaší mzdy.
Redakci finančního serveru 2FP jsou známé případy lidí, kteří drží na spořicím účtu 12násobek měsíčních výdajů. Mohou si dovolit rok být bez příjmů a zároveň udrží svou životní úroveň.
Jak vysoká má být finanční rezerva?
Doporučená výše finanční rezervy je pro každého člověka trochu jiná. Obecně se dá říci, že byste měli jako rezervu držet 3 až 6 násobek měsíčních výdajů.
Pokud jste živnostník pracující na sebe s nestálými příjmy nebo otec rodiny s manželkou na rodičovské dovolené s malými dětmi a hypotékou, budou nároky na finanční rezervu odlišné od zaměstnance ve stabilní firmě.
Doporučujeme k přečtení:
» Nejvyšší důchody pobírají v Praze 6 a na Karvinsku
» Penzijko: Jistota „nuly“ připravuje zbytečně přes dva miliony lidí o výnosy
» Přes 303 tisíc důchodců pobírá důchod nižší než je minimální mzda
Jak spočítat finanční rezervu?
Velikost finanční rezervy zjistíte podle vašich nezbytných výdajů. Spočítejte si, kolik měsíčně zaplatíte za bydlení (nájem nebo splátka hypotéky), potraviny, oblečení a obuv, kroužky za děti, provoz auta nebo za společné zážitky (výlety, dovolené). Jednorázové výdaje typu letní dovolená nebo splátka životního pojištění rozpočítejte na 12 měsíců a tím je zprůměrujete. Totéž platí o kroužcích pro děti, které se hradí většinou jednou, nebo dvakrát ročně.
Výsledná částka je průměrná měsíční, kterou musíte uhradit, abyste udrželi stávající životní úroveň.
Při ztrátě práce nebo delší nemoci získáte část dosavadních příjmů od státu, potažmo od Úřadu práce, zaměstnavatele nebo České správy sociálního zabezpečení, avšak jejich výše je omezená, stejně jako délka podpory. Proto počítejte s rezervou na běžné měsíční výdaje.
Nepravidelné příjmy
Máte-li nepravidelné příjmy typu sezónních prací nebo pracujete v nestabilním oboru, kde by pro vás bylo značně komplikované najít novou práci, pracujte s vyšším násobkem finanční rezervy. Násobek měsíčních výdajů tak záleží na tom, jakou chcete mít jistotu do budoucna.