Zbytečné finanční chyby lidí

ovladač, televize s pořady
Zdroj: Pixabay.com

Překonejte časté a především zbytečné finanční chyby. Mnohdy stačí málo a ušetříte hodně peněz, případně zvýšíte jejich užitek. Vyvarujte se následujících chyb.

Lidé se dopouštějí finančních chyb, které jsou při zpětném pohledu zbytečné. Jejich opakováním vyhazují peníze po hrstech, místo aby zpomalili jejich průtok. Pro ovládnutí osobních financí stačí mnohdy málo, vyvarovat se jedné nebo dvěma nejčastějším chybám. Ušetříte nemalé peníze.

Nedostatečná finanční gramotnost

Podle průzkumu České bankovní asociace z roku 2022 je finanční gramotnost Čechů a Češek o trochu vyšší oproti předchozím rokům, přesto je stále nedostatečná. Lidé neefektivně využívají potenciál ze spoření a investování a tím pádem zbytečně přicházejí o výnosy. Na první místo patří vzdělávání. Přečtěte si na internetu jeden článek o penězích denně. Za pár týdnů budete znalejší a méně náchylní k nejčastějším chybám. Začít můžete třeba na finančních serverech 2FP.cz nebo investia.cz

Zbytečné výdaje

„Halíře dělají talíře,“ je známé přísloví, jímž se řada lidí neřídí. Přitom stačí odstranit drobné, opakující se výdaje, a otevřete si cestu k ušetření nemalých částek. Odpusťte si například ranní kávu s sebou koupenou v kavárně. Padesátikoruna denně zatne v ročním součtu do vaší peněženky finanční sekeru 11 tisíc korun. Ač je 11 tisíc malá sum, mohli jste je klidně poslat do investiční platformy, která za ně nakoupí burzovně obchodované fondy.

Malé nepřetržité dluhy

Povolené přečerpání účtu, čili kontokorent, nebo kreditní karty, malé dluhy, které z lidí vytahují pravidelně menší peníze na poplatcích a úrocích. Při neodpovědném používání kreditní karty zaplatíte více než kdybyste ji využívali s rozmyslem. Ještě lepší je obě služby zrušit. Proti kontokorentu a kreditním kartám použijte úspory z finanční rezervy.

Nekonečné platby

Platíte za služby streamovacích seriálových nebo hudebních platforem? Položili jste si otázku, zda všechny platformy efektivně využíváte. Stejně jako členství v posilovně, které nejčastěji vznikají začátkem roku po velké vlně novoročních předsevzetí, zřejmě těžko využijete rozsah veškerého předplatného.

Ušetřete peníze tím, že přestanete platit služby, které nevyužíváte. Případně přestanete platit veškeré služby a přejdete na bezplatné nebo zlevněné členství.

Nedostatečné plánování

Peníze je dobré plánovat. Stejně jako úspory. Stačí si udělat jednoduchý test: „Co byste udělali s tisícikorunou měsíčně?“ Odpovědět lze mnoha způsoby. Dobrá odpověď je, že tisícikorunu navíc použijete na spoření. Lepší odpověď znamená investování a nejlepší představuje penzijní nebo nízkonákladovou investiční platformu. Ale to je téma na jiný článek.

Podívejte se do vašich běžných výdajů a pokuste se najít zbytečné výdaje, které vám nepřináší žádný užitek. Kávu si můžete uvařit doma nebo vypít v zaměstnání, máte-li možnost.