Jak investují miliardáři?

Zdroj: Pixabay.com

Miliardáři mají přístup k široké škále investičních možností než běžní lidé. Přesto se řídí obecnými principy. Naučte se investiční postupy nejbohatších lidí planety.

I když se jedná o některé běžné strategie, miliardáři nejsou monolitickou skupinou. Jejich investiční styl se bude lišit v závislosti na jejich zázemí, toleranci k riziku a cílech. To, co funguje pro jednoho miliardáře, nemusí být vhodné pro jiného.

Diverzifikace na prvním místě

Stejně jako každý zkušený investor i miliardáři rozkládají své bohatství na různé investice, aby minimalizovali riziko. To zahrnuje kombinaci tříd aktiv, jako jsou. Mezi aktiva patří akcie, dluhopisy a nemovitosti. Menšinově jsou v miliardářských porftoliích zastoupeny rizikové sázky jako je například zlato, kryptoměny nebo investice do začínajících firem.

Miliardářské strategie kopírují standardní investiční fondy, ve kterých hraje prim diverzifikace a sázka na různé třídy aktiv.

Akcie

Veřejně obchodovatelné společnosti mohou nabízet značný růstový potenciál, ale miliardáři si nemusí vybírat pouze jednotlivé akcie. Mohou investovat do celých sektorů nebo využívat hedgeové fondy, které obchodují s různými akciemi.

Dluhopisy

Dluhové cenné papíry poskytují stabilnější tok příjmů. Obvykle s nižšími výnosy. Mohou pomoci vyvážit rizikovější investice do akcií. S dostatečnou kapitálovou výbavou se do dluhopisů investuje lépe. Dluhopisy představují zachování dosavadní hodnoty portfolia, stejně jako nemovitosti.

Nemovitosti

Investování do pozemků a nemovitostí vypadá atraktivně, přesto ne každá reality je klenotem, do kterého lze bez rozmyslu investovat. Nájemné nebývá jediným příjmem, byť je nájemci vypláceno pravidelně. Daleko lepší investiční příležitosti nabízí zhodnocení cen nemovitostí. Řada miliardářů drží nemovitosti několik let, kdy je dále přeprodává.

Soukromý kapitál a venture kapitál

Investice do začínajících firem, startupů a neburzovně obchodovaných společností, jsou výsadou bohatších lidí. Pro menší investory představují příliš velkou sázku na nejistotu. I přes potenciálně vyšší výnosy nejsou v miliardářských portfoliích zanivestovnány startupy příliš velkým podílem z celkové hodnoty investic.

Alternativní investice

Kromě tradičních investic mohou miliardáři zvážit také umění a sběratelské předměty nebo komodity. Alternativní investice představují menší podíl v investičního portfolia.

Profesionální správci majetku

Miliardáři se téměř vždy spoléhají na týmy finančních poradců, správců bohatství a rodinných kanceláří, které jim pomáhají s jejich investicemi. Tito odborníci mají znalosti a zdroje k tomu, aby se orientovali ve složitých finančních nástrojích a dělali strategická rozhodnutí.

Často si miliardářské rodiny zakládají vlastní správcovské společnosti, aby měli služeb odborníků na dosah.

Zaměření na dlouhodobý horizont

Miliardáři obvykle nepotřebují své peníze okamžitě, takže si mohou dovolit zvolit dlouhodobý přístup. To jim umožňuje přežít poklesy trhu a zaměřit se na investice s větším růstovým potenciálem v průběhu času.

Zdroj:
Autorský článek