Základní rozdíly mezi akciemi a dluhopisy?

Zdroj: Pixabay.com

Akcie a dluhopisy jsou dva různé typy investic, které mají různé vlastnosti a rizika. Přinášíme stručný přehled hlavních rozdílů mezi nimi.

Akcie a dluhopisy jsou cenné papíry společností, které je vydávají. Investovat do nich lze přes burzy, ale také přímým nákupem jejich podílů. Běžný způsob získání akcie je burza, dluhopis lze koupit napřímo.

Akcie je podíl

Akcie představuje vlastnický podíl ve společnosti. Koupí akcie se stanete spoluvlastníkem společnosti. Díky tomu máte nárok na její aktiva a zisky. Můžete těžit z růstu a výkonnosti společnosti a také dostáváte dividendy, pokud je společnost vyplácí.

V případě krachu společnosti vám hrozí ztráta peněz, které jste do akcií vložili. Ztrátu zažijete i tehdy, kdy společnost vykáže špatné hospodářské výsledky.

Akcie jsou proto obecně volatilnější a rizikovější než dluhopisy, ale nabízejí také vyšší potenciální výnosy.

Dluhopis je půjčka

Dluhopis je půjčka, kterou poskytnete nějakému subjektu, například vládě nebo společnosti. V okamžiku nákupu dluhopisu, půjčíte emitentovi (tj. vydavatel dluhopisu) peníze a na oplátku obdržíte úroky.

Na konci doby splatnosti dluhopisu dostanete zpět jistinu, za kterou jste dluhopisy koupili. Stejně jako u akcií je rizikem při investování do dluhopisů to, že emitent nesplácí své závazky nebo zkrachuje.

Dluhopisy jsou obecně méně volatilní a rizikové než akcie, ale nabízejí také nižší potenciální výnosy.

Akcie nebo dluhopis?

Volba mezi akciemi a dluhopisy závisí na vašich investičních cílech, časovém horizontu a toleranci k riziku. Někteří investoři mohou dát přednost diverzifikaci svého portfolia oběma typy investic, aby vyvážili jejich rizikový a výnosový profil.

Burzovně obchodovaný fond

Pro nákup cenných papírů, bez rozdílů zda jde o akcii nebo dluhopis, využívá řada začínajících a zkušených investorů, nákup burzovně obchodovaného fondu, známějšího pod anglickou zkratkou ETF. Nekupujete si konkrétní titul, nýbrž část akciového indexu nebo předem namíchaného koše akcií či dlluhopisů. Výhodou jsou nižší poplatky a diverzifikace portfolia.

S přispěním Josefa Švejdy