Jak vypadá investiční podvod?

Zdroj: Pixabay.com

Investiční podvody jsou častým a nebezpečným jevem, který ohrožuje vaše finance a důvěru. Podvodníci okrádají své oběti připravují je mnohdy o celoživotní úspory.

Internetová anonymita a nízká úroveň finanční gramotnosti jsou ideálním podhoubím pro podvodníky, kteří chtějí ze svých obětí vylákat nemalé peníze.

Existuje mnoho typů investičních podvodů, přičemž některé z nich jsou následující.

Ponziho schéma

Italský přistěhovalec do Ameriky Carlo Ponzi vymyslel ve své době, začátkem 20. let minulého století, podnikatelský plán, díky kterému chtěl zbohatnout. Zjednodušeně řešeno vyplácel úroky z dříve přijatých vkladů. Investoři tak získávali fiktivní výnosy z investic, které neexistovaly. Časem se tento podvod rozšířil do celého světa a má hodně následovníků.

Falešné reklamy

Podvodníci se snaží lákat investory k investicím pomocí známých jmen miliardářů nebo politiků. Ve falešných internetových článcích se zapřísáhnou uvedenou autoritou a lákají důvěřivce na vysoké výnosy. Jde jim o převod finančních prostředků na účet, nejčastěji bitconový, který je anonymní a tudíž nevystopovatelný.

Falešné kontakty

Aktivnější podvodníci volají lidem a představují se jim jako finanční nebo bankovní poradci. Nabízí jim rozličné možnosti investice, které jsou vymyšlené. Jedinou a poslední úlohou oběti je poslat peníze na předem zadaný bankovní účet. Poté se po podvodnících slehne zem i s přijatými penězi.

Fiktivní postavy

Svět čelí novému druhu podvodu. Ve vidue vytvořeném pomocí umělé inteligence je zájemce o investování přesvědčování k peněžnímu převodu. Následující průběh po odeslání peněz je obdobný jako u falešných kontaktů a reklam.

Jak se vyhnout investičním podvodům?

Ověřte si pravost a pověst dotyčného subjektu, který vám investici nabízí. Prohlédněte si jeho webové stránky, kontaktní údaje, investiční registrace nebo bankovní licenci. Na internetu zkuste najít reference na jeho služby. V případě pochybností se obraťte na odborníka nebo na Českou národní banku.

Nikdy, ale opravdu nikdy, neposílejte peníze neznámým osobám nebo společnostem, které vás oslovili telefonicky, e-mailem nebo přes sociální sítě. Zcela určitě budou tyto kontakty podvodné. Neposkytujte jim své osobní údaje, hesla, PIN kódy nebo soukromé klíče.

Buďte opatrní na nabídky, které zní příliš dobře a štědře. Jejich pravdivost většinou nebývá skutečná. Mezi takové signály patří vysoké výnosy bez rizika. Čím vyšší výnos, tím je při investování riziko vyšší. Proto vysoký výnos bez rizika, případně s ujištěním o bezpečnosti investice je známkou podvodu. Rizikem se myslí ztráta části nebo větší části investované sumy a také výnosem zdaleka nižším, než bylo přislíbeno.

Prostudujte pečlivě všeobecné obchodní podmínky a smlouvy, než je podepíšete. Zajímejte se o poplatky, sankce, lhůty, možnosti výběru nebo ukončení investice. Pakliže něčemu nerozumíte, nebojte se zeptat. Přijde-li vám cokoliv podezřelé, neváhejte a nabídku k investici odmítněte. Klidně se utěšujte, že jste přišli o zajímavý výnos, avšak jistina vám zůstane bezpečně ležet na vašem bankovním účtu.

Vzdělávejte se na polic investic a finančních trzích. Sledujte aktuální dění, trendy a rizika. Používejte spolehlivé a bezpečné zdroje informací. Vyvarujte se falešných reklam, článků nebo videí, které vás mohou klamat nebo manipulovat.

Jste obětí podvodu?

Pokud jste se stali obětí investičního podvodu, nahlaste vše na policii. A preventivně se smiřte s tím, že své peníze zřejmě nikdy neuvidíte.

S přispěním Josefa Švejdy