Z redakční pošty: Investování, spoření pro děti a partnerské finance

Zdroj: Pixabay.com

Odpovídáme zvědavým čtenářům na jejich dotazy z oblastí investování, spoření pro děti nebo třeba jak si proklepnout nového partnera po finanční stránce.

Na redakční e-mail nám posíláte celou řadu rozmanitých dotazů, na které průběžně odpovídáme. Pro dnešní příspěvek jsme vybrali tři hojně se opakující dotazy.

Jak na investování

Ve vašich dotazech se hojně množí dotazy, kam investovat drobné částky od jednoho do několik tisíc měsíčně.

„Investování do akcií by mělo být součástí diverzifikovaného investičního portfolia, které zahrnuje i jiné typy aktiv, jako jsou dluhopisy, nemovitosti a komodity. Diverzifikace portfolia umožňuje snížit riziko a dosáhnout stabilnějších výnosů v dlouhodobém horizontu,“ komentovala Alena Svobodová, investiční analytička finančního serveru 2FP.cz.

Pro obecné doporučení je dobré pro investování přihlédnout k době, po kterou peníze nepotřebujete. Jednotlivé investice počítají s tzv. investičními horizonty, které se liší podle třídy aktiv, které tvoří jádro dané investiční příležitosti.

Hodně vám pomůže investiční dotazník, který se ke každé investici povinně váže. Pokud nově vstupujete do investičního světa, odpovídejte tak, jak to cítíte. Nezkoušejte oklamat dotazník jen kvůli tomu, aby vám vyšel rizikovější investiční profil. Investice je dobré se naučit a zažít především propady jejich hodnoty. I při zainvestovaných pár tisících se naučíte o investování a svém chování víc než přečtením Inteligentního investora od Benjamina Grahama.

Jak spořit dětem

Spoření pro děti je častým tématem nejednoho rodiče nebo novopečené babičky či dědečka. Řeč se chybně stáčí ke stavebnímu spoření, které je pro většinu Čechů a Češek známé a hojně využívané, avšak pro dlouhodobé spoření nese negativa.

Pro dlouhodobé spoření dětem je vhodnější zvolit doplňkové penzijní spoření, které lze v 18 letech z jedné třetiny vybrat aniž by bylo nutné tento produkt rušit. Nastaví-li rodiče dynamickou investiční strategii, zvýší pravděpodobnost vyšších výnosů.

Pro zvýšení jistiny je dobré angažovat babičky a dědečky dítěte a ponouknout je, aby se nebály posílat klidně i stokoruny na penzijní účet jejich vnuka nebo vnučky.

Jak proklepnout partnera?

Čtenářky nám posílají, jak si mají z finančního hlediska proklepnout svého nového partnera, přítele. Na tuhle otázku je těžká odpověď, neboť záleží především na vaší drahé polovičce, jak moc vás pustí do svého finančního světa.

Znát alespoň základní výši mzdy nebo platu, mít v merku případné půjčky a další úvěry a zhruba tušit, jak na tom majetkově partner je, je základem pro vytvoření příjemného mezilidského vztahu. Opačně to platí i pro ženy, které by měly být ochotné se před partnerem finanční obnažit.

Zdroj: Autorský článek