Jak řešit nepříjemnou finanční situaci?

Zdroj: Pexels.com

V případech nepříznivé finanční situace je nutné se podívat do příjmů a výdajů a hledat a škrtat zbytečné a zbytné výdaje. Odepřít si rozkoše a tvrdě dupnout na záchrannou brzdu.

Při neschopnosti splácet úvěry je nejvhodnější dohodnout se s věřiteli na novém splátkovém kalendáři, případně zkusit požádat o odložení splácení splátek. Problém se tímto nevyřeší. Získáte čas na další řešení vaší nepříznivé finanční situace. Finanční tlak povolí sevření.

Lepší je chodit nějaký čas ve stejném oblečení, než nemít kde bydlet.

Je-li to možné, refinancujte dluhy třeba tím, že si půjčíte v rodině. Financování v rámci rodiny se stane o trochu snesitelnější.

Kromě hledání úspor na straně výdajů se zamyslete nad zvýšením příjmů. I tady hrozí knížecí rada, především pro toho, kdo má dvě práce a brigádu a více času ani sil již nemá k dispozici.

Daleko snazší je snížit výdaje. Pakliže jste je nikdy neomezovaly, máte velkou šanci na nalezení případného snížení. Podívejte se do vašich běžných výdajů a pokuste se najít zbytečné výdaje, které vám nepřináší žádný užitek.

Snížení výdajů

Snížení výdajů mnohdy nesouvisí s utažením opasku, jak se v Česku traduje od klausovských 90. let 20. století. Omezení výdajů souvisí především v identifikaci zbytečných výdajů a získání dostatečné finanční gramotnosti.

Odstraňte špatné výdaje

Přitom stačí odstranit drobné, opakující se výdaje, a otevřete si cestu k úspoře velkých částek. Odpusťte si například ranní kávu s sebou koupenou v kavárně. Padesátikoruna denně zatne v ročním součtu do vaší peněženky finanční sekeru 11 tisíc korun.

Nekonečné dluhy

Povolené přečerpání účtu, čili kontokorent, nebo kreditní karty, malé dluhy, které z lidí vytahují pravidelně menší peníze na poplatcích a úrocích. Při neodpovědném používání kreditní karty zaplatíte více než kdybyste ji využívali s rozmyslem. Ještě lepší je obě služby zrušit. Proti kontokorentu a kreditním kartám použijte úspory z finanční rezervy.

Prvotní snižování výdajů je relativně snadné. Druhé a další začíná tnout do živého.

Zdroj: Autorský článek

Autor: Eva Nachtmannová

Eva se zabývá oblastí sociálních dávek a sociálního systému. Vystudovala sociální práce na Univerzitě Karlově. V mládí pobývala na studijních stážích ve Švédsku, Dánsku a Francii. Ráda hraje na housle a odpočívá aktivně při procházkách. V lesích nachází často inspiraci. Jejím největším aktuálním projektem je rekonstrukce chalupy. E-mail: nachtmannova@2fp.cz