Jak pečovat o finanční zdraví

Zdroj: Pixabay.com
Finanční zdraví je širší pojem skládájící se z celé řady dobrých návyků a odpovědného nakládání s vašimi penězi.

Finanční zdraví se přímo dotýká pravidla 10-20-30-40, o kterém jsme psali dříve. Zároveň ho rozšiřuje. Jde o širší sadu znalostí k přístupu vašich financí.

Jak na finanční zdraví?

Pokud se zajímáte o finanční zdraví, nabízíme několik tipů, jak na něj pečovat. Přinášíme základní oblasti, které byste měli mít na paměti.

Správa financí

Získejte přehled o vašich příjmech a výdajích. Dodržujte přebytkový rozpočet. V případě půjček se je snažte co nejdříve splatit.

Spoření

Při spoření dáváte peníze stranou, které snadno použijete na další investice. Rovněž vám slouží jako finanční rezerva. Používáte-li pro spoření spořící účet, odkládejte na něj klidně celou výplatu. Nazpět si peníze posílejte jen na nezbytné výdaje. Ušetříte daleko více než když budete dávat stranou třeba desetinu z čisté mzdy.

Investování

Pro odpovědné investice je dobré mít založený státem podporovaný penzijní produkt a být na nejméně jedné investiční platformě. Před nástupem investičních platforem byly oblíbené otevřené podílové fondy, ale z hlediska poplatků a dominantní aktivní správy, zvažte fondy opravdu důkladně.

Při investování investujte pravidelně takovou částku, kterou si můžete dovolit.

Pojištění

Každý z nás je odpovědný vůči sobě nebo svým blízkým. Případně vlastní automobil nebo nemovitost. Zvažte vhodnou pojistku pro každý typ. Při placení pojištění se zajímejte o slevy. Hrazení pojistného jednou ročně je levnější než ho splácet měsíčně.

Vzdělávejte se

Najděte si chvilku a každý den si přečtěte nejméně jeden článek o financích. Budete překvapení, kolik toho nevíte. Témata si vybírejte podle toho, co aktuálně řešíte, případně co byste řešit chtěli. Místo sledování televize nebo netflixovského seriálu se posuňte v osobních financích.

Bavte se s přáteli

Dobrou službou pro zlepšování vašeho finančního zdraví je komunikace s přáteli. Mnohdy vás nevědomky nasměrují kýženým směrem. Případně se díky jejich zkušenostem vyhnete negativní záležitosti, která by vás stála peníze a čas.

Autor: Eva Nachtmannová

Eva se zabývá oblastí sociálních dávek a sociálního systému. Vystudovala sociální práce na Univerzitě Karlově. V mládí pobývala na studijních stážích ve Švédsku, Dánsku a Francii. Ráda hraje na housle a odpočívá aktivně při procházkách. V lesích nachází často inspiraci. Jejím největším aktuálním projektem je rekonstrukce chalupy. E-mail: nachtmannova@2fp.cz