5 kroků ke snížení výdajů

Zdroj: Pixabay.com

Snížení výdajů a udržení stávající životní úrovně je oříškem a zároveň výzvou. Umíte snížit své osobní a životní výdaje, aniž by vám klesla kvalita života?

Pro snížení výdajů použijte papír a tužku, excelovskou tabulku nebo aplikaci pro správu financí. Prostě cokoliv, co vám vyhovuje. Pište, počítejte, sčítejte. A hlavně kriticky přemýšlejte, co je zbytné a co nezbytné.

 

Omezte výdaje

Jako první věc udělejte, že projdete veškeré výdaje a najdete zbytečné, případně zbytné. Poznáte je tak, že kdybyste daný výdaje neudělali, nic závažného by se nestalo.

Dobře to uvidíte například v pohostinství. Je nutné vypít za večer sedm piv, pět kořalek a ještě dát nemalé spropitné? Další den vám stejně bude nepříjemně a vy se proklínáte, že příště už nikdy více.

Při další návštěvě restaurace toho stačí vypít daleko méně. Snižte počet piv na polovinu a oželte panáky. A spropitné nedávat. Ano, hrozná představa, že nedáte spropitné, ale v Česku jde o dobrovolnou položku.

Dva zimníky nenosíte

Máte oblečení tolik, že se vám nevejde do skříně? Obuv a oblečení je další na řadě, kde lze snižovat výdaje, aniž by vám klesla vaše životní úroveň. Vždycky si stačí položit otázku: Nosím dva zimníky naráz? Pravděpodobná odpověď bude záporná. Případně lze rozšířit na otázku: Budu ležet ve dvou rakvích? Nejste-li egyptský faraon, který byl pohřbený v sarkofágu a rakvi, tak vícero rakví opravdu nepotřebujete.

Spoření

Úspory peněz za každou cenu. Tak zní další knížecí rada, bez které se ke snížení výdajů nedostanete. Posílejte si na spořící účet veškeré finanční přebytky, které na vašem běžném bankovním účtu nejsou potřeba. Nemusíte je hned investovat, ale ani utratit. Budete překvapení, kolik peněz dokážete měsíčně odložit, aniž byste je potřebovali.

Dodavatelé

Elektřina, voda, plyn, internet, kabelové televize. Všude se dají nalézt levnější varianty. Případně zrušení předplatného na streamovací služby, které nedokážete ani využít. I jedna bývá mnohdy hodně.

Cestování

Cestujete rádi a hodně? Především letadlem? Kromě uhlíkové stopy vás nadměrné létání stojí i peníze navíc. Hojně rozšířené pravidlo říká, že vám sice zážitky nikdo nevezme, až na Alzheimera. Můžete-li snížit své libido v cestování, prospěje to peněžence. Pakliže si na zahraniční cesty navíc půjčujete, je to další rozumný důvod navíc.