Existují dobré důvody pro půjčku?

Usmívající se dívka
Zdroj: Pixabay.com

Jaké jsou důvody pro pořízení půjčky? Lze se vůbec odpovědně zadlužit? Jsou všechny úvěry bez rozdílu špatné?

Půjčit si nebo ne? To je doslova Hamletovská otázka. Existuje něco jako odpovědné úvěrování? A pokud ano, jaké by mělo mít půjčování peněz parametry?

Úrok nebo RPSN?

Úvěry nejsou jen úroky. Rozhodující je roční procentní sazba nákladů, která se udává v procentech pod zkratkou RPSN. Ta by měla být stejná nebo vyšší než úroková sazba. Do RPSN se zahrnují veškeré poplatky spojené s půjčkou. Třeba vedení úvěrového účtu.

Malá nebo velká půjčka

U půjčky záleží rovněž na její velikosti. Malá půjčka před výplatou je obecně daleko nákladnější než spotřebitelský úvěr ve vyšších desítkách tisíc korun. Rychlé půjčky poskytují nebankovní společnosti, které počítají s tím, že si je sjednávají lidé s finančními problémy. Existuje u nich vyšší pravděpodobnost úvěrů v selhání. Tomu odpovídají úrokové sazby a další související náklady.

Poskytovatelé malých půjček dokonce očekávají „komplikace“ při splácení. Pro nezbedného dlužníka mají připravenou celou paletu sankcí, jak potrestat sebemenší zpoždění v platbě splátky.

Kontokorentní úvěr

Půjčky do výplaty nelze doporučit. Potřebujete-li jistotu v pravidelných a důležitých platbách zvolte vhodnější variantu v podobě kontokorentu. Má vyšší úrokovou sazbu než spotřebitelský úvěr, zato peníze čerpáte jen tehdy, nemáte-li je na účtu. Kontokorent umožňuje přečerpání, tj. lidově povolí vám „jít do mínusu“.

Důležité upozornění: Kontokorent je dobrý sluha, ale zlý pán. Nespoléhejte na peníze automaticky a neberte jejich čerpání do mínusu jako standardní a běžnou situaci.

Hypotéka, leasing, zdraví

Potřebujete-li se zadlužit, existuje několik „dobrých“ důvodů, na které využijete úvěr. Nejčastějším úvěrem, který má v osobních a rodinných své místo, je hypotéka. Málokdo je schopen ušetřit danou sumu pro koupi bytu nebo domu.

„Existuje mnoho druhů půjček, které se liší úrokovými sazbami, délkou splatnosti, poplatky a účelem použití. Klient by měl zvolit takový typ půjčky, který bude nejlépe vyhovovat jeho individuálním potřebám a finančním možnostem. Důležité je také pečlivě prostudovat smluvní podmínky a v případě potřeby se obrátit na nezávislého finančního poradce,“ prozradila Eva Nachtmannová, investiční analytička finančního serveru 2FP.cz.

Velkou skupinu úvěrů představuje leasing na auto a půjčky na školné nebo na zdraví. Pod zdravím se myslí například plastické operace, které odstraní drobnou deformaci, případně jde o výměnu zubů. Vhodné plastické operace mají potenciál ke zvýšení uplatnění na pracovním trhu. Stejně jako zvýšení kvalifikace, zvýšení vzdělání nebo zlepšení v cizím jazyce. Automobilem si zajistíte přesuny mezi prací a vaším bydlištěm.

V uvedených případech zlepšením zdraví nebo vzdělání zvýšíte pravděpodobnost k dalším příjmů. Ty mohou být vlivem lepšího vzdělání mnohdy i vyšší.

I když jsou peníze vynaložené na pořízení automobilu nebo zvýšení kvalifikace odpovědně, pečlivě si prostudujte úvěrovou smlouvu a spočítejte si, zda budete mít na splátku volné peníze ve vašem rozpočtu.

Zdroj: autorský článek