Jak se dostat z dluhů?

Vysypané kapsy
Zdroj: Pixabay.com

Dluhy představují nepříjemnou životní situaci, která je velmi stresující. Často mají negativní dopad na vaše zdraví a mezilidské vztahy. Co dělat, když vám dluhy přerostou přes hlavu?

Existuje mnoho způsobů, jak se dostat z dluhů. Neexistuje přitom žádné univerzální řešení, které by fungovalo pro každého. Přinášíme obecné tipy, které pomohou při řešení nepříjemné situace. Připomínáme základní pravidlo, které zní, že snazší je řešit výdaje, než zvyšovat příjmy.

Vytvoření rozpočtu

Nejdříve ze všeho si vytvořte rozpočet. Zjistíte, kolik peněz máte k dispozici a kam plynou vaše výdaje. Máte-li představu, kam jdou vaše peníze, lépe najdete oblasti, ve kterých lze ušetřit. Díky vizualizaci vašeho rozpočtu přestanete tápat, kam jdou vaše vaše peníze. Jasně uvidíte, kam peníze mizí, a kam by rozhodně mizet neměly.

Snížení výdajů

Po vytvoření rozpočtu snadno zjistíte, jaké oblasti vašeho rozpočtu lze zrušit. Snadno tak snížíte své výdaje. Dobrou ukázkou jsou předplatná. Ty zřejmě nepotřebujete všechna, která máte sjednaná. Projděte všechny výdaje, od největších po nejmenší.

Konsolidace dluhů

V případě dluhů zvažte jejich sloučení, neboli konsolidaci. Z více úvěrů uděláte jeden, který následně splácíte. Cílem úvěrové konsolidace je jedna splátka úvěru, která bude nižší než splátky stávající. Nezapomeňte, že část peněz ušetříte na úrocích.

„Půjčka není jen o penězích, ale také o zodpovědnosti za splácení závazku. Klient by měl mít dostatečné příjmy a stabilní finanční situaci, aby byl schopen splácet půjčku bez ohledu na případné neočekávané události. Nesplácení půjčky může mít negativní dopady na úvěrovou historii klienta a ztížit mu přístup k financování v budoucnosti,“ řekla Eva Nachtmannová, investiční analytička finančního serveru 2FP.cz.

Kontaktujte věřitele

Při potížích se splácením půjček se ozvěte svým věřitelům. Především banky dokáží vyjít vstříc a poskytnou vám dočasnou úlevu nad změnou splátkového kalendáře. Každé odložení splátek nebo jejich snížení se počítá.

Dluhové poradny

Máte dluhů přes hlavu? Zvažte profesionální pomoc. Obraťte se na dluhovou poradnu, která vám pomůže řešit vaše zadlužení. Kromě finančních otázek získáte i psychologickou podporu.

I vyšší dluhy mohou být splatitelné. Je zapotřebí komunikovat, počítat a nestrkat hlavu do písku. Až u vašich dveří zazvoní exekutoři, dostali jste do nepříjemné situace. Než se tak stane, máte řadu nástrojů, jak vše řešit.