Do čeho investovat v roce 2024?

Zdroj: Pixabay.com
Nový rok 2024 trvá téměř měsíc. V médiích se vyrojily články a zaručené tipy, kam letos investovat peníze. Existuje jedno klíčové pravidlo, kam investovat.

Ono klíčové pravidlo zní: Udržte disciplínu vašeho dosavadního investování. Nic dalšího není potřeba. Disciplínou se myslí jak pravidelnost vašich investic, tak jejich výše. Stejně jako zachování produktového mixu. Pakliže se vaše příjmy dramaticky nezvýšily.

Začátkem roku se vyjadřují experti, odborníci a další mazané a někdy i vychytralé hlavy k tomu, do čeho bude nejlepší investovat volné peníze. Všechno jsou to odhady a subjektivní názory. Málokterý odhad se naplní vrchovatě. Libovolná doporučení hoďte za hlavu.

V roce 2024, stejně jako kdykoliv předtím a zřejmě i v budoucnu, platí univerzální investiční doporučení, které se netýkají do čeho investovat, ale jak.

Udržitelnost řady

Budování investičního majetku je závislé od délky doby, po kterou investujete. Miliony korun na podzim života získají osoby s běžnými příjmy pomocí dlouhodobého investování. Během něhož odkládají předem danou částku. Vydatně jim při jejich úsilí vypomůže složené úročení.

Pravidelná úložka

Peněz není nikdy nazbyt, proto je lepší držet méně investičních nástrojů, ale odkládat do nich pravidelně předem stanovenou částku. Pravidelná úložka má blízko udržitelnosti investiční řady.

Produktová stabilita

Příliš častými změnami investičních produktů si běžný investor ubližuje. Zakládáním nových a zaručených investičních tipů a rušením starých se spolehlivě vzdáváte částí výkonu. Část výnosu si vezmou i všudypřítomné poplatky. Při založení nového investičního produktu byste měli vzít na zřetel i poplatkovou strukturu.

Aktualizujte podle legislativy

Neméně důležitá je aktualizace výše úložek podle průběžně schvalované legislativy vybraných finančních produktů. Letos se to týká pravidelných úložek v doplňkovém penzijním spoření. Nejvíce to ovlivní takové střadatele, kteří si na penzijko ukládají méně než 500 korun. Od léta z vkladů nižších pěti set korun nezískají žádný státní příspěvek.

Nyní máte základní investiční pohled do nového roku.