3 tipy na vánoční dárky pohledem financí

Dárky, vzor balící papír
Zdroj: Pixabay.com

Vánoce jsou za dveřmi a s nimi vyvstává i potřeba vhodných dárků. Pro finančně zodpovědné jsme vybrali tři vhodné dárky, které stojí za zvážení.

Když jde o peníze, myslete v první řadě na sebe a svou budoucnost. Stačí si zapamatovat jednoduché pravidlo, že dnes investovaná koruna udělá v delším časovém horizontu korun mnohem více.

Jaké finanční dárky jsou proto pro vás a vaše nejbližší vhodné? Budete se divit, ale spolehlivými finančním tipem jsou hojně rozšířené penzijní produkty.

Penzijko na prvním místě

Ač to zní banálně, začněte s doplňkovým penzijním spořením (DPS). Třeba jen tím, že zapnete penzijko do penzijka. Nejde o protimluv, nýbrž zmigrování „starého“ penzijního připojištění právě do DPS.

Přečtěte si: Připravte se na změny penzijka

Máte-li nové nebo původní „penzijko“, podívejte se, kolik měsíčně spoříte. Minimální státní příspěvky se budou od roku 2024 vyplácet na měsíční úložky ve výši alespoň 500 korun. Odkládáte-li méně, od ledna 2024 žádné státní příspěvky dostávat nebudete.

Penzijko pro děti

Druhý tip na finanční dárek je založení doplňkového penzijního spoření pro vaše děti. Hojně preferovanému stavební spoření se vyhněte. Za vysokou úložku nabízí nízkou státní podporu. Pro získání maximální možné roční státní podpory dva tisíce korun je nutné ročně ušetřit 20 tisíc korun.

DPS má oproti stavebnímu spoření mnohem lepší poměr mezi vlastní úložkou a státními příspěvky. Za souhrnnou desetitisícovou roční úložku získáte dva tisíce státní podpory. Přičemž maximální strop pro státní příspěvky je souhrnná roční úložka 20 400 Kč, na kterou vám stát přispěje 4080 korunami.

Spořit na dětské smlouvy k doplňkovému penzijnímu spoření mohou i babičky a dědečkové. Stačí jim předat platební údaje.

Investiční platforma

Třetí tip na investičně finanční dárek je založení investiční platformy. Od tohoto kroku získáte nižší náklady spojené s investicí. Oproti běžnému otevřenému podílovému fondu jsou poplatky za investiční platformy často poloviční a nižší. V Česku máte na výběr z celé řady investičních platforem. Namátkou lze vyjmenovat třeba Fondee, Indigo nebo Portu.

Ať už si dáte k Vánocům jakýkoliv dárek, berte naše tipy jako podněty k investování, které se vám z dlouhodobějšího hlediska vyplatí.