Spoříte dětem ve stavebku?

Zdroj: Pixabay.com

Spoření pro děti je bohulibá aktivita. Dlouhodobě se pro spoření dětem používá stavební spoření. Jenže „stavebko“ nikdy nebylo dobrým spořicím dlouhodobým produktem.

Synonymem pro stavební spoření je nízký výnos, dlouhá vázací doba a relativně vysoká úložka v poměru ke státnímu příspěvku. Spořením, ať je jakékoliv, příliš nevyděláte. Pouze nabydete falešný pocit, že držíte nominální hodnotu, kterou jste najednou nebo postupně uložili. Reálně vám hodnotu uspořených peněz bude snižovat inflace.

Stavební spoření mělo v minulosti punc vysokoúrokového depozitního produktu.

Historicky dobré spoření

Stavební spoření bývalo dobrým spořícím produktem. Jeho atraktivitu zvyšovala štědrá státní podpora, která činila 4 500 korun na roční vklad ve výši 18 000 Kč. Jakmile se začala státní podpora snižovat a vklady zvyšovat, začalo být „stavebko“ nevýhodné. Totéž platí o úrokové sazbě. Stavební spořitelny se uchýlili k manipulaci, kdy komunikují výnos včetně státní podpory. Tento podvůdek jim dlouhodobě prochází.

Nyní je nutné pro získání maximální státní podpory ve výši 2000 korun ročně odložit zhruba 20 tisíc korun. Vázací doba, po kterou nelze s vkladem ani státní podporou manipulovat, je šest let (místo dřívější pětileté).

Jak správně spořit dětem?

Chcete-li správně spořit dětem na budoucí život, bez velkého rozmýšlení jim založte doplňkové penzijní spoření. I když ho v roce 2024 čekají změny, i nadále bude pro dlouhodobé spoření, nebojme se slova investování, výhodné. Zvláště při zvolení akciové investiční strategie.

Domluvte se v širší rodině, aby především prarodiče akceptovali výběr vhodného investičního produktu a sveřepě netrvali na stavební spoření.

Když každá z babiček pošle vašim dětem pár stokorun měsíčně, na delším investičním horizontu můžou stokoruny vygenerovat zajímavý výnos. Delším investičním horizontem je myšleno třeba 10 nebo 20 let.

Velkým plusem doplňkového penzijního spoření je, že ho váš potomek může v 18 letech částečně vypovědět a vyzvednout až třetinu naspořené částky. Bude-li finančně uvědomělý, nebude vybírat nic a sám začne v okamžiku jeho ekonomicky aktivního života do „penzijka“ posílat další peníze.

Máte jasněji, jak a kam spořit vašim dětem a pravnoučatům?

Autor: Eva Nachtmannová

Eva se zabývá oblastí sociálních dávek a sociálního systému. Vystudovala sociální práce na Univerzitě Karlově. V mládí pobývala na studijních stážích ve Švédsku, Dánsku a Francii. Ráda hraje na housle a odpočívá aktivně při procházkách. V lesích nachází často inspiraci. Jejím největším aktuálním projektem je rekonstrukce chalupy. E-mail: nachtmannova@2fp.cz