Soňa spoří na penzi

Zdroj: Pixabay.com

Soňa je mladá dáma, která dokončila vysokou školu, začíná pracovat a plánuje, co v budoucnu podnikne. Zamýšlí se i nad svým stářím.

Soňa se myšlenkami nad stářím značně vymyká od zbytku společnosti. Na podzim života mnohdy nemyslí ani padesátníci, natož dvacetiletí lidé. Dosud nemá s investičními produkty žádné zkušenosti. Její rodiče mají penzijko a podílové fondy. Matka navíc investiční životní pojištění. Zaměstnavatelé rodičům na oba produkty bohatě příspívají. Soňa nevyrůstala v úplném finančním vakuu jako řada jejich vrstevníků.

V Česku se, bohužel, dědí sociální situace více než jinde na světě. Vyrůstáte-li ve střední až vyšší střední třídě máte vysokou pravděpodobnost, že jednou na tom budete stejně jako vaši rodiče, ne-li lépe. Nebavíme se o multimilionářích, nýbrž o lidech se stabilními lehce nadprůměrnými příjmy plynoucí ze zaměstnání a žijící ve vlastním bytě nebo domě.

Kdyby se nás Soňa zeptala, jak se nejlépe zajistit na stáří, doporučíme ji následující triádu.

Třikrát k lepšímu životu ve stáří

Doplňkové penzijní spoření
Pracovní smlouvy na plný úvazek a dobu neurčitou
Zdravou životosprávu aneb Nekouřit, nepít, hýbat se

Doplňkové penzijní spoření

Doplňkové penzijní spoření, zkráceně penzijko, je vhodným investičním nástrojem pro běžného člověka. Odkládat volné peníze lze od několika stokorun měsíčně, přičemž je relativně štědře podporované státem v podobě státních příspěvků a příspěvků zaměstnavatele. Při vyšší úložkách získá Soňa slevu na dani z příjmů. Právě kombinace státních příspěvků, příspěvků zaměstnavatele a slev na dani je doplňkové penzijní spoření, případně rezervotvorné životní pojištění atraktivní pro řadu uvědomělých zaměstnanců.

Osoby samostatně výdělečně činné nemají pouze nárok na příspěvek zaměstnavatelů, jinak mohou využít stejnou paletu „bonusů“.

Při dlouhodobém spoření, což je pro Soňu nejméně do jejích 65 let, je nejlepší investiční strategií agresivní do akcií. Při 40letém investičním horizontu má vysokou pravděpodobnost, že se její úložky znásobní.

Příklad: Při odkládání 3000 korun měsíčně, akciové investiční strategii s předpokládaným šestiprocentním ročním zhodnocením a tisícikorunu od zaměstnavatele dokáže Soňa za 40 let naakumulovat osm milionů korun.

Detail spoření na stáří

Předpokládané roční zhodnocení: 6 %
Investiční strategie: Dynamická
Příspěvky účastníka: 3000 Kč/měsíčně
Příspěvky zaměstnavatele: 1000 Kč/měsíčně
Investiční horizont: 40 let (začátek investování v 25 letech, konec v 65 letech)
Celková suma: 8 milionu korun
z toho příspěvky účastníka: 1,4 milionu korun
z toho příspěvky zaměstnavatele: 471 tisíc korun
z toho státní příspěvky: 108 tisíc korun
z toho zhodnocení: 6 milionu korun

Při 20letém čerpání renty by příjem z doplňkového penzijního spoření činil 33 tisíc korun měsíčně.

Pracovní smlouva

Pro kvalifikovanou vysokoškolsky vzdělanou ženu je téměř automatické, že bude mít pracovní smlouvu na plný úvazek a dobu neurčitou. Pro klidnější spaní je vhodnější se vyhnout práci na IČ nebo na dohody. Než hledat štěstí ve státní správě, je vhodnější zamířit do privátní, ideálně do korporátní sféry. Bonusy, nadstandardní délka dovolené, zaměstnanecké benefity, to jsou zvýhodnění, která může nadprůměrné zdatná žena (nebo muž) čerpat během svého pracovního angažmá ve větší firmě.

Zdravá životospráva

Nepít nadměrně alkohol, nekouřit, dostatečně spát, hýbat se. Zlomek doporučení zdravé životosprávy, která vám pomůže užít si aktivně podzim života. O životosprávě se na finančních serverech příliš nedočtete, přesto jde o spojitou nádobu s dobrým finančním zdravím.

Autor: Eva Nachtmannová

Eva se zabývá oblastí sociálních dávek a sociálního systému. Vystudovala sociální práce na Univerzitě Karlově. V mládí pobývala na studijních stážích ve Švédsku, Dánsku a Francii. Ráda hraje na housle a odpočívá aktivně při procházkách. V lesích nachází často inspiraci. Jejím největším aktuálním projektem je rekonstrukce chalupy. E-mail: nachtmannova@2fp.cz