Rizikové investice

Zdroj: Pixabay.com

Málo se mluví o tom, že investice jsou všechny rizikové bez rozdílu. Nezáleží pouze na typu fondu nebo investiční společnosti. Jaká jsou rizika investic?

V Česku se v posledních letech mluví o alternativních fondech, které fungovaly na bázi letadla. Z vkladů později příchozích vyplácely výnosy těm dříve příchozím. Přesně podle Ponziho schématu.

Podobné případy jsou hraniční, zakladatelé fondů chtějí od samého počátku poškodit, v podstatě okrást, investory. Letadlo funguje jen po tu dobu, kdy se jim daří získávat nové klienty a udržovat zainvestované ty stávající. Odhalit podvodný fond je složité, zvláště tehdy, když vše na první pohled funguje jak má.

Odhlédneme-li od ryze podvodného jednání zakladatelů fondů, jsou zbývající případy rizikovosti procházkou růžovým sadem.

Co byste měli mít jako první na mysli, když chcete investovat? Znalost rizik vás částečně ochrání před špatným rozhodnutím.

Investiční dotazník
Základní znalost aktiv
Diverzifikace
Měnové zajištění

Investiční dotazník

Ochrana spotřebitele, v našem případě investora, je v Česku stejně jako v Evropské unii na dobré úrovni. Jako první věc, kterou uděláte v případě investic je vyplnění investičního dotazníku. Přes srozumitelné otázky se dostanete ke svému stávajícímu investičnímu profilu. Odpovídejte tak, jak to nyní cítíte. Nesnažte se otázky přechytračit, tím přetlačíte jen sami sebe a v budoucnu budete tratit nad neuváženým chováním.

Základní znalost aktiv

Znáte rozdíl mezi akcií, dluhopisem nebo ETF? Pokud ne, nezoufejte. Všechno se naučíte.

Diverzifikace

Často zmiňovaná diverzifikace spočívá v rozdělení vašich peněz podle typu aktiv, geografie, oborů. Každé aktivum nebo lokaci či obor má jinou rizikovost. Určitě nedávejte veškeré volné peníze jen do jednoho aktiva nebo do jednoho oboru. To už není investování, nýbrž hazard a sázka do loterie.

Měnové zajištění

Dobré je, když je fond měnově zajištěn. V případě volatility měnových kurzů vás zajištění prostřednictvím měny ochrání. Jen nezískáte výnos plynoucí z kurzového zisku.