Máte na své sny?

Zdroj: Pixabay.com

Plánujeme a sníme. O lepší práci, o podnikání, o pořízení vlastního bydlení, o zdraví, o studiu. Málokomu se sny vyplní natolik, aby byl spokojený.

Za nespokojeností s vlastními sny nejčastěji může jejich nereálná představa. Sníte o každoroční dovolené na Maledivách? Anebo o nákupu velkého a drahého elektro SUV? Nasnadě je otázka, zda dokážete své sny naplnit, případně se k nim přiblížit.

Jaká je cena snů?

Nejlepším řešením je sepsat si veškeré sny a vyčíslit jejich hodnotu. Následně vše sečíst a zjistit, zda se k nim dokážete se současnými příjmy a úsporami dostat. V redakci finančního serveru 2FP.cz jsme si sečetli naše sny a zjistili jsme, že jsou v hodnotě deseti milionů korun, což na tři lidi znamená něco přes tři miliony na hlavu. Před sebou máme dalších 30 let ekonomicky aktivního života. Tudíž jsou naše redakční sny dosažitelné.

Při snění jsme se nedrželi při zemi, neboť kromě zdraví, dobré práce a životní pohody nám ke spokojenému životu stačí opravdu málo. Vyšší jednotky milionů představovali sny spojené s bydlením. Rekonstrukce chalupy, pořízení bytu, nákup nového automobilu. Žádné drahé dovolenky v Tichomoří nebo v Karibiku nepotřebujeme.

Nesrovnávejte nesrovnatelné

Dokážeme si představit, že lidé mají větší sny, než je nákup nového auta za dva lehce nadprůměrné roční platy. Zbytečně jsou deprimovaní, že si nedokážou dopřát po čem čem roky baží. Útěcha v podobě tvrdého faktu, že žijeme v dobré době v jejich hodnotovém žebříčku neobstojí. Srovnávají se s kolegy v práci, sousedy nebo příbuznými. Nevidí mnohdy, že soused se srovnává s nimi a netuší, jak moc by byl rád, kdyby nemusel tolik dřít kvůli rodině a tlaku okolí tlačící na jeho výkon.

Nejlepším řešením úniku ze začarovaného kruhu je seznam přání a snů. Typově si vše zjednodušíme na bydlení, auto a finanční rezervu.

Sny a jejich cena

Sen Cena v milionech korun
Byt 4
Automobil 1
Finanční rezerva na stáří 1
Celkem 6

Z tabulky je patrné, že finanční rezerva na stáří bude aktuální až v delším časovém horizontu. Nyní je dobré si založit doplňkové penzijní spoření a pravidelně investovat přiměřenou částku. S pětistovkou měsíčně se k milionu nedostanete.

Následující sny ohledně pořízení auta a bydlení lze řešit třemi způsoby.

Změna snů a jejich hodnoty

Pořízením levnějšího auta a menšího bytu dále od centra. Totéž lze vztáhnout na dovolené. Jednou za pár let Maledivy, jinak bližší a levnější destinace typu Středomoří. Dvě dovolené ročně začínají být pro střední třídu luxusem. A také zbytečně zatěžují planetu.

Zvýšení příjmů

Je-li pro vás nyní milion korun astronomická suma, máte zřejmě nižší příjmy. Ruku na srdce, pro drtivou většinu české populace je milion korun vysoká suma. Auto za milion, pokud nepodnikáte nebo nejste manažery firmy, která vám ho dopřeje i k soukromým účelům, je nedosažitelná meta. Nechceme být negativní, ale právě automobil je dobrou ukázkou snížení nároků. Čtyři kola, motor a volant mají všechna auta, záleží jen na vašem pocitu, jakou značku chcete a jaký status chcete vysílat do okolí.

Kombinace snů a příjmů

Úprava snů a příjmů je zřejmě nejvýhodnější kombinace. Zvýšením příjmů dosáhnete rychleji na kýženou hypotéku k vysněnému bytu. Mírným snížením požadavků na byt ho zlevníte a získáte dodatečné finanční zdroje třeba na druhé auto.

Autor: Eva Nachtmannová

Eva se zabývá oblastí sociálních dávek a sociálního systému. Vystudovala sociální práce na Univerzitě Karlově. V mládí pobývala na studijních stážích ve Švédsku, Dánsku a Francii. Ráda hraje na housle a odpočívá aktivně při procházkách. V lesích nachází často inspiraci. Jejím největším aktuálním projektem je rekonstrukce chalupy. E-mail: nachtmannova@2fp.cz