Proč investovat na důchod?

Spokojení senioři
Zdroj: Pixabay.com

Investování na důchod? Nutnost, ne luxus! Státní důchod nestačí, zajistěte si finanční pohodlí ve stáří.

Důchod je důležitou etapou života, na kterou bychom se měli zodpovědně připravovat. Zatímco státní důchodový systém nám zajistí základní příjem, pro mnoho lidí to nebude stačit na to, aby si udrželi životní úroveň, na kterou byli zvyklí v produktivním věku. Proto je důležité investovat na důchod a zajistit si tak dostatek finančních prostředků na pokrytí životních nákladů ve stáří.

Uvádíme několik důvodů, proč je nutné investovat na důchod.

Znehodnocení peněz

Inflace postupně znehodnocuje peníze. To znamená, že za stejnou částku si v budoucnu koupíme méně zboží a služeb než dnes. Investice nám pomohou chránit naše úspory před inflací a zajistit si tak jejich kupní sílu i v budoucnu.

Delší doba dožití

Lidé se dnes dožívají čím dál delšího věku. Čeká nás delší doba, po kterou budeme muset financovat delší pobyt v důchodu. Investice nám pomohou ušetřit si dostatek peněz na to, abychom si mohli dovolit žít v důchodu pohodlně a bez stresu.

Nižší státní důchody

Státní důchodový systém se potýká s řadou problémů, které mohou vést k nízkým státním důchodům v budoucnu. Investice nám pomohou kompenzovat případný pokles státních důchodů a zajistit si tak dostatečný příjem ve stáří.

Možnost užívat si volný čas

Důchod je ideální čas na to, abychom si užívali volný čas a věnovali se aktivitám, které nás baví. Investice nám pomohou financovat naše koníčky a cestování a zajistit si tak spokojený a aktivní důchod.

Jak začít investovat na důchod?

Existuje mnoho způsobů, jak investovat na důchod. Nejdůležitější je vybrat si investiční strategii, která odpovídá vašim individuálním potřebám a možnostem. Zvažte svůj investiční horizont, rizikový profil a investiční cíle.

Pět klíčových rad, které by vás neměly minout

  1. Stanovte si jasné investiční cíle. Co chcete dosáhnout svými investicemi?
  2. Vyberte si investiční produkty, které odpovídají vašemu rizikovému profilu.
  3. Investujte pravidelně. I malé částky se časem můžou zhodnotit na velkou sumu.
  4. Nenechte se ovlivnit emocemi. Investujte s rozvahou a nenechte se strhnout krátkodobými výkyvy trhu.
  5. Pravidelně sledujte své investice a v případě potřeby je upravte.

Mezi oblíbené investiční nástroje pro zajištění na stáří patří následující:

Penzijní spoření

Doplňkové penzijní spoření je státem podporovaný produkt, který vám pomůže naspořit si na důchod. Stát vám k vašim úložkám navíc přispívá státním příspěvkem.

Otevřené podílové fondy

Otevřené podílové fondy vám umožní investovat do různých typů aktiv, jako jsou akcie, dluhopisy a nemovitosti. Diverzifikace investic do různých aktiv vám pomůže snížit riziko.

Přímé nákupy akcií

Máte-li zkušenosti s investováním, zkuste investovat přímo do akcií. Investování do akcií může přinést vysoké výnosy, ale je také spojeno s vyšším rizikem. Není ostudou využívat raději fondy nebo investiční platformy před přímými nákupy akcií.

Nemovitosti

Investování do nemovitostí může být také dobrým způsobem, jak se zajistit na stáří. Nemovitosti vám mohou poskytnout stabilní příjem z nájmu a jejich hodnota v čase obvykle roste.

Důležité je začít investovat co nejdříve. Čím dříve začnete, tím více času budou mít vaše investice na zhodnocení. I malé částky se časem můžou zhodnotit na velkou sumu.

Investování na důchod je důležitou součástí finančního plánování. Nejste-li si jisti, jak začít, obraťte se na finančního poradce, který vám pomůže vybrat investiční strategii, která je pro vás ta pravá.

Zdroj:
Autorský článek