Pracujete v režimu „lazy girl job“?

Lazy girl job
Zdroj: Pexels.com

Pracovní styl a výkon lidí z Generace Z se nijak neliší od známého „pracuji do výše svého platu“. Vyhořelých pracovníků je nespočet, stejně jako těch, kteří po čtyřicítce prodělali první infarkt.

Představte si, že jste zaměstnavatel. Chcete mít výkonného zaměstnance, který pracuje 12 hodin denně, šest dní v týdnu, je inovativní, produktivní, hýří nápady a elánem? Můžete ho mít. Jen vám za pár let vyhoří a budete mít po výkonném zaměstnanci. V horším případě se dočkáte situace, kdy mu zavoláte záchranku, neboť dostane infarkt.

Vyhoření ani srdeční příhody způsobené hektickým pracovním tempem soudný člověk zkrátka zažít nechce. O to víc mladá generace mileniálů a Gen Z, kteří od mala vidí své rodiče a známé, kteří se stresují kvůli práci.

Lazy girl job

Před časem se na TikToku pod hastagem #lazygirljob strhla mela. Větší část diskutujících považuje přístup „hnutí“ lazy girl job jako znudění v práci poplatné mladé generaci. Avšak jak by se škarohlídi tvářili, kdyby po nich jejich zaměstnavatelé chtěli, aby pracovali oněch 12 hodin denně, šest dnů v týdnu, jako tomu bylo v počátcích průmyslové revoluce? Pohledem tehdejších dělníků v továrnách je práce od 9 do 5 skvělá, neboť by v ní netrávili tolik času. A volné víkendy? Dva dny v týdnu? Úplná pohoda.

Racionálně uvažující žena

Lazy girl job se týká i mužů, u žen je však vyostřenější. Odvozenina od slov Lazy girl job se v daném kontextu vysvětlují následovně. Lazy (líný) znamená nehnat se po pracovních výzvách a nepracovat do úmoru. Girl (dívka) znamená, že ženy mají zhoršenou pozici na pracovní trhu oproti mužům z čehož pramení častá zklamání. Job (práce) je zaměřený na takovou práci, která zaplatí účty a složenky.

Nevýhodou přístupu lazy girl job je, že si jeho zastánci a zastánkyně zavírají dveře před další kariérou, povýšením, zvýšením platu. Dělají jen nutnou práci, která se po nich chce, nic navíc. Kladem je, že v práci rychle nevyhoří a lépe se vyhnou se depresím.

Na infarktu z přepracování je nutné trochu zapracovat, za týden přesčasů sám od sebe nepřijde.

Jak se bránit přemíře práce?

Pracovat v režimu lazy girl job není těžké a složité. Stačí dodržovat pár jednoduchých zásad. Skrytým benefitem je paradoxně zvýšení vašeho pracovního nasazení. Budete obdobně produktivní ne-li více, jako kolegové a kolegyně, kteří pracují do úmoru.

Nejsnadnější je pracovat „od do“. Využívejte nastavení pracovní doby dané pracovní smlouvou. Osm hodin je prostě osm hodin. Odpracovat denně hodin více znamená, že vás zaměstnavatel zneužívá. Jakmile takto pracuje více zaměstnanců, šetří potenciální pracovní místa a tím i peníze. Pevně ohraničená pracovní doba vás nutí k tomu, abyste pracovní dobu trávili efektivně. Méně prokrastinujete, více se věnujete hluboké práci, která má pro vaši kariéru silný význam.

Co naopak nedělat, je pracovat o víkendech, svátcích nebo dokonce během dovolené. Je-li práce hodně, počká do následujícího pracovního dne.

Benefit osmi hodin

Až bude váš zaměstnavatel zjišťovat, jaké byste chtěli benefity, klidně mu sdělte, že by úplně stačilo dodržovat osmihodinovou pracovní dobu. Tlačte na vymýcení kultury tlaku na přesčasové výkony. Existují případy, kdy si lidé bojí brát volno, aby náhodou nebyli považováni za flákače.

Některé firmy mají ve svých procesech situace, kdy nejde odeslat e-mail mimo stanovenou pracovní dobu, případně vám při jeho odesílání naskočí hláška, zda opravdu chcete e-mail poslat a zda vše nepočká do následujícího pracovního dne.

Autor: Eva Nachtmannová

Eva se zabývá oblastí sociálních dávek a sociálního systému. Vystudovala sociální práce na Univerzitě Karlově. V mládí pobývala na studijních stážích ve Švédsku, Dánsku a Francii. Ráda hraje na housle a odpočívá aktivně při procházkách. V lesích nachází často inspiraci. Jejím největším aktuálním projektem je rekonstrukce chalupy. E-mail: nachtmannova@2fp.cz