Jak přemýšlet o penězích?

Zdroj: Pixabay.com

Přemýšlet o penězích znamená, že jim přikládáte patřičnou důležitost. Sobě i okolí vysíláte signál, že jste finančně zodpovědní.

Říká se, že peníze mění charakter člověka, avšak je to opačně. Pouze ukazují, jaký člověk ve skutečnosti je. Aby se vás peníze držely, je nezbytné o nich přemýšlet. Mít rád peníze je kladná vlastnost.

K penězům je dobré najít co nejdříve pozitivní vztah. Jsou prostředkem a cílem. Záleží, jakou volíte optiku pohledě na ně. Potom vás nerozhází, když je nemáte, případně o ně přijdete chybným rozhodnutím při jejich investování.

Už jste si položili otázku, co by se stalo, kdybyste přišli o významnou finanční sumu? Podobné otázky jsou vhodné pro zvyšování finanční odolnosti. Přijdete díky tomu na jiné myšlenky a případně neotřelá řešení. Především se případné ztrátě vyhnete.

Ztráta hodnoty investice

Častou ztrátou je snížení původní výše investice. Přihodit se může rychle, doslova mávnutím proutku. Co uděláte, když vám soustavně klesá hodnota investice? Odpovědi rozdělíme do dvou scénářů.

V prvním případě klesá hodnota celého portfolia, ve kterém je více cenných papírů, akcií, dluhopisů. Klesá-li celý trh a vy s ním, nemusí to být důvod k panice. Trhy se občas propadnou. Posléze se dostanou zpět k původním hodnotám.

Druhý scénář se týká situace, kdy vám klesá pouze jedna investice, jedna akcie. Srovnání s trhem je v tomto případě zavádějící, neboť pokud klesá hodnota konkrétní akcie, bude klesat všem jejím akcionářům. Důvody mohou být rozdílné. Špatné zprávy z oboru, kde firma působí je obvyklou situací. Nepříznivé hospodářské výsledky nebo třeba špatný management, který k pádu akciové společnosti napomohl.

Ve druhém scénáři se akcionáři snaží zbavit této akcie. Usilují o snížení ztráty. Držení cenného papíru znamená další propad hodnoty v čase.

Špatná půjčka

Půjčit někomu peníze a časem zjistit, že je dotyčný nechce nebo nemůže splácet, je rovněž častý jev. Nehledě na to, jaké máte s dlužníkem vztahy nebo jak moc dobrá je smlouva o zápůjčce. Kde chybí vůle splácet, nejsou a nebudou peníze. Platí zásada, že byste neměli půjčovat (ani investovat) významnou finanční sumu, jejíž nesplácení vás finančně poškodí.

Uvedené situace, pokles hodnoty investice a špatná půjčka, jsou časté, kdy lidé přichází o peníze.