Jak na peníze mezi partnery?

Zamilovaná dvojice s měsícem v pozadí
Zdroj: Pixabay.com

Jak na hrazení účtů za společně sdílenou domácnost? Jaké jsou možnosti pro společnou správu účtů?

Peníze mezi partnery jsou důležitou součástí společného hospodaření ve vztahu. Existuje několik možností, jak si rozdělit příjmy a výdaje domácnosti, které si krátce probereme. Každou variantu jsme za redakci finančního serveru 2FP.cz okomentovali.

Výdaje hrazené půl na půl

Styl „fifty fifty“ znamená, že každý z partnerů platí polovinu společných nákladů. Mezi ně patří třeba nájem, jídlo, energie, poplatky spojené s bydlením nebo třeba předplatné za VOD služby.

Komentář 2FP.cz: Transparentně hrazené výdaje jsou pro zachování vyrovnaného vztahu nezbytné.

Platím část nákladů

Druhý přístup je založený na proplácení konkrétního výdaje jedním z partnerů. Pakliže ona splácí hypotéku, on hradí jídlo a energie.

Komentář 2FP.cz: Tento způsob placení účtů pocházejících ze společně sdílené domácnosti je jen o trochu zastřený styl půl na půl. Partneři po čase sklouznou k propočítávání nákladů, aby jejich části byly zhruba stejně velké.

Společné hospodaření

Pro společné hospodaření je dobré založit si bankovní účet, na který chodí výplaty obou partnerů, nebo manželů. Zároveň se ze společného účtu hradí veškeré výdaje.

Komentář 2FP.cz: Společné hospodaření představuje největší možnou důvěru. Dlouhodobý a vyvážený vztah se však neobejde bez drobných tajemství manželů. Společný účet je dobrý, avšak vhodnější je i běžný bankovní účet pro každého manžela, kam mu chodí výplata a další příjmy. Na společný bankovní účet lze posílat pravidelně předem domluvenou částku.

Důležitá je důvěra mezi partnery, kteří si odsouhlasí společný finanční plán. Nezbytnou součástí společné budoucnosti je sdílení stejných hodnot.