Finanční očekávání jsou nejvyšší na začátku nového roku

Zdroj: Pixabay.com
Závěr roku se blíží. Pomalu přichází čas bilancování uplynulého roku. Udělejte si přehled dříve, ideálně během listopadu. Během prosince získáte čas pro případnou úpravu stávajících náležitostí.

Koncem roku lidé procitají a bilancují. Přičemž ve svých financích nacházejí chyby a podivnosti, kterých si dosud nevšimli. Na opravu chyb jim většinou nezbývá příliš času. Vhodnější je bilancovat častěji, klidně jednou za čtvrt roku. Jak bilancovat finance na závěr roku a co lze letos dohodnit?

Valorizace plateb

První ze všeho je kontrola pravidelných plateb, které chcete na další rok zvýšit. Oproti inkasu je valorizace plateb ve vaší režii. Inkaso se z vašeho účtu strhává samo. Pakliže máte nastavený dostatečný limit, nemusíte po každém navýšení upravovat inkasní částku.

Navýšení mzdy

Konec roku je příhodná doba pro zvýšení mzdy. V řadě firem probíhá zvyšování mezd od ledna, v některých během jara. Zjistěte si včas termín, kdy je dobré se bavit se zaměstnavatelem o zvýšení mzdy.

Někdy bývá rozumnější netlačit na zvýšení mzdy a raději se spokojit s odměnou za dobře vykonanou práci. V mnoha oborech platí, že je lepší udržet dobrou práci než nemít žádnou. Bydlíte-li v chudších regionech nebo jste-li starší osoba, může se vás zaměstnavatel pokusit vydírat tím, že vám mzdu nezvýší.

Úprava pojištění

Pojištění čehokoliv je vděčným objektem zájmu po snížení placení pojistného. Mnohy stačí změna pojišťovny a povinné ručení máte rázem nižší. Případně pojištění hradíte ve stejné výši jako u předchozí pojišťovny, která vám poslala návrh vyšší ceny za stejný rozsah pojistky.

Totéž se týká pojištění nemovitostí. Zde je nutné si dát pozor na podpojištění.

Změna rozložení investic

Je velký rozdíl investovat přes doplňkové penzijní spoření, otevřený podílový fond nebo investiční platformu. Otevřené podílové fondy mají s nástupem investičních platforem problém obhájit poplatek za vedení.

Investujete-li do více investičních nástrojů je nejvyšší čas si ujasnit, zda nastala doba po „přemíchání“ portfolia. Nemusíte nutně nic rušit ani vypovídat. Pro začátek přesměrujte platby z jednoho investičního produktu do toho méně nákladového.