3 příznaky, že trpíte finančním stresem

Zdroj: Pixabay.com

Rostoucí ceny v posledních letech zvyšují pravděpodobnost finančního stresu. Jaké jsou jeho prvotní příznaky, jak jim úspěšně čelit a jak se finančnímu stresu případně vyhnout?

Nevycházíte delší dobu s penězi, případně se vám s nimi daří vycházet hůře než třeba před rokem? Máte půjčky a nedokážete je splácet? Protékají vám peníze bankovním účtem jako průtokovým ohřívačem? To jsou některé příznaky finančního stresu, kterým nyní trpí více lidí. Z finančního stresu bývá těžká cesta zpátky do normálu.

Příznaky finančního stresu

Nezvládáte platit běžné životní náklady
Přerůstají vám půjčky přes hlavu
Nemáte finanční rezervu

Výdaje vyšší než příjmy

Do situace, kdy jsou vyšší výdaje než příjmy, se jistě dostal takřka každý dospělý člověk. Někdy jde o přechodnou záležitost, kdy se sejde více nenadálých výdajů. Pomalu se tak roztáčí spirála výdajů. I přes příchozí příjmy se výdaje nedaří zastavit. Jediným řešením je drastická dieta vedoucí ke snížení výdajů na maximum. Hospodařit se ztrátou nelze donekonečna, ani když máte finanční rezervu.

Nesplácíte půjčky a úvěry

Pokud se finanční stres projevuje nemožností splácet splátek úvěrů, ohlídejte si, abyste se nedostali do zbytečných sankcí. Zejména malé půjčky do výplaty jsou chronicky infikované šibeničními sankcemi, kdy za pozdní splátku získáte nepřiměřenou sankci. Propadnete se do stavu, kdy splácíte jednu sankci za druhou, aniž byste umořovali jistinu. To je značně nepříznivá situace.

Vyčerpaná finanční rezerva

Finanční rezervu buďto máte vytvořenou nebo jste ji nezačali vytvářet. Jakmile začnete jednou čerpat finanční zdroje z úspor, těžko se vám podaří zvrátit trend a rezervu dospořit a obnovit. Každou finanční rezervu jednoho den vyčerpáte.

Finanční stres doléhá na ostatní

Uvedené příznaky vás spolehlivě dostanou do finančního stresu. Při finančních obtížích je dokázáno, že duševní výkon člověka se sníží. Ekvivalentně jde o ztrátu až osmi bodů inteligenčního koeficientu. Neznamená to však, že by se vám IQ snížilo, pouze se dostanete do stavu, kdy podáváte nižší výkon. Duševně vás špatná finanční situace bude zatěžovat natolik, že finanční stres přenesete i na vaše bližní a vaše děti.

Autor: Eva Nachtmannová

Eva se zabývá oblastí sociálních dávek a sociálního systému. Vystudovala sociální práce na Univerzitě Karlově. V mládí pobývala na studijních stážích ve Švédsku, Dánsku a Francii. Ráda hraje na housle a odpočívá aktivně při procházkách. V lesích nachází často inspiraci. Jejím největším aktuálním projektem je rekonstrukce chalupy. E-mail: nachtmannova@2fp.cz