Co dělat, když padá cena akcií?

Zdroj: Pexels.com

První pomoc pro všechny akciové investory, kterým se propadá hodnota jejich portfolia. Pro řadu investorů vyvolávají poklesy úzkost a paniku.

Při propadech burz zachovejte klid a rozumně reagujte. Tímto minimalizujete dopady na vaše portfolio. V tomto článku se podíváme na několik strategií, které vám pomohou v období klesajících trhů:

Udržujte si dlouhodobý horizont

Investování do akcií je dlouhodobý závazek. Krátké výkyvy cen by vás neměly odradit od vašich investičních cílů. Máte-li diverzifikované portfolio a investujete do kvalitních společností s dobrými fundamentálními ukazateli, poklesy na trhu by měly být vnímány jako příležitost k nákupu akcií za nižší ceny.

Nepodléhejte emocím

Panika a strach jsou na klesajících trzích běžné. Často ale vedou k nerozumným investičním rozhodnutím. Vyhněte se impulzivnímu prodeji akcií v reakci na krátkodobé výkyvy. Řiďte se svou investiční strategií a držte se svých dlouhodobých cílů.

Vyhodnoťte své portfolio

Poklesy na trhu představují dobrou příležitost k přehodnocení vašeho portfolia a ujištění se, že je v souladu s vašimi investičními cíli a tolerancí k riziku. Pokud máte v portfoliu akcie, které se výrazně propadly, zhodnoťte, zda je stále vhodné je držet.

Využijte příležitosti k nákupu

Klesající ceny akcií znamenají, že je možné nakoupit kvalitní akcie za nižší ceny. Máte-li dispozici volné investiční prostředky, zvažte jejich využití k navýšení pozic v perspektivních společnostech.

Další investování

Pravidelné investování, tzv. dollar-cost averaging, vám umožňuje investovat do akcií v průběhu času a průměrovat tak nákupní cenu. I v období klesajících trhů má smysl pokračovat v pravidelném investování, čímž nakoupíte více akcií za nižší ceny.

Vyhledejte odbornou pomoc

Pokud máte ohledně investování v období klesajících trhů obavy, neváhejte se obrátit na svého finančního poradce. Odborník vám pomůže s hodnocením vašeho portfolia a sestavením investiční strategie, která bude odpovídat vašim individuálním potřebám.

Pamatujte, že investování do akcií vždy zahrnuje určité riziko. Poklesy cen na burzách jsou běžnou součástí investičního cyklu a neměly by vás odradit od vašich dlouhodobých investičních cílů. Dodržováním výše uvedených strategií a zachováním klidné hlavy můžete minimalizovat dopady poklesů trhu a chytře využít příležitosti, které klesající trhy nabízí.

Zdroj:
Autorský článek