Nejčastější podvody s bitcoiny

Zdroj: Pixabay.com

Spálit se může každý. Lákavé nabídky přes telefonní hovory pracují s psychologií a lidským mamonem. Jak se nenechat napálit?

Podvodný telefonát patří k nové zákeřné aktivitě novodobých zlodějů. Sympatické hlasy vás přesvědčují o výhodnosti nabídky. Lákavá investice vychází ze dvou prostých lidských vlastností – naivity a touhy po rychlém a bezpracném zbohatnutí.

Podvody s bitcoiny

Jak vypadají podvodné strategie? Dají se rozdělit do několika skupin.

Vishing

Podvodníci se vydávají za bankovní úředníky nebo policisty a telefonicky vás kontaktují s děsivým příběhem o tom, že je váš účet ohrožený. Cílem je vylákat z vás citlivé informace, nejčastěji přihlašovací údaje k internetovému bankovnictví. Pomocí přístupových údajů vám pak vykradou účet. Někdy vás přesvědčují o vybrání hotovosti a následnému vložení do bitcoinmatu.

Sliby o nečekaném zisku

Podvodníci vámi manipulují pod vidinou příslibu snadného a rychlého zisku. Jak se vám líbí tvrzení zdvojnásobení vašeho bitcoinu, pokud jim pošlete určitou částku. Může jít o podvodnou soutěž, investici do nereálného projektu, nebo falešnou kryptoměnu.

Podvodná těžba bitcoinů

Nabídka zapojení do těžby bitcoinů s vysokým výnosem za nízký poplatek. I to je podvodný trik. Ve skutečnosti žádná těžba neprobíhá a o peníze přijdete. Pakliže vás zajímá těžba bitcoinů, vyhledejte si ověřené a renomované těžařské pooly.

Malware

Váš mobilní telefon může být napaden malwarem, který ukradne bitcoiny z vaší softwarové peněženky. K nakažení telefonu dojde snadno kliknutím na neznámý odkaz v e-mailu nebo stažením infikované aplikace.

Phishingové stránky

Podvodníci operují na falešných webových stránkách tvářící se jako legitimní bitcoinové burzy, směnárny, nebo jiné platformy. Lákají vás na tyto domnělé stránky pomocí odkazu zaslaného e-mailem. Jakmile zadáte vaše údaje na falešné stránce, rázem přicházíte o bitcoiny nebo jinou vámi vlastněnou kryptoměnu.

Ponziho schéma

Podvodný investiční projekt, který slibuje vysoké výnosy z peněz nově investujících. Systém je neudržitelný a zhroutí se, jakmile se nedaří získávat dostatek nových investorů. Peníze starších investorů jsou pak vypláceny z peněz investorů novějších.

Prevence proti bitcoinovým podvodům

  1. Buďte obezřetní a nedůvěřujte neznámým telefonátům, e-mailům, ani webovým stránkám.
  2. Nikdy nikomu nesdělujte citlivé údaje, jako jsou přihlašovací údaje k internetovému bankovnictví, ani fráze pro obnovení kryptoměnové peněženky.
  3. Neinvestujte do ničeho, čemu nerozumíte a co vám zní nereálně.
  4. Před investicí do bitcoinů si ověřte renomé projektu a informujte se o rizicích.
  5. Používejte silná hesla a chraňte svůj mobilní telefon antivirovým programem.
  6. Bitcoiny ukládejte v bezpečné hardwarové peněžence.
  7. Bitcoiny ukládejte v bezpečné hardwarové peněžence.

V případě, že se stanete obětí podvodu, informujte o tom policii.

Zdroj:
Autorský článek