Jednoduchým krokem stát dokáže ušetřit miliardy korun, aniž by museli politici výrazně přemýšlet nad osekáním státního rozpočtu. Škrty lze ošetřit v čase.
Schodek státního rozpočtu České republiky činil za loňský rok 288,5 miliardy korun. Existuje jedno relativně efektivní řešení, které by dokázalo velice rychle snížit schodek státního rozpočtu nejméně o polovinu. Kouzelnou formulkou je daňová sleva na poplatníka a její případně snížení nebo radikálnější plné zrušení.
Redakční výběr top článků o důchodech:
» Od července začíná nepochopitelná lotrovina na důchodcích
» Kolik důchodců pobírá důchod vyšší 30 tisíc korun?
» Kolik dostane od státu průměrně důchodce v důchodu?
» Kdy vám sociálka sníží nebo vezme důchod?
Na sklonku roku 2020 prohlasovali zejména poslanci z ODS spolu s těmi z ANO zrušení superhrubé mzdy. Občanští demokraté tak „splnili“ svůj dávný, 15 let starý slib, že zruší superhrubou mzdu, kterou předtím zavedli. Změnou zdanění mezd došlo k daňovému výpadku v rozmezí mezi 80 až 130 miliardy korun. Rozdíl je v závislosti na použitém zdroji. V redakci finančního serveru 2FP.cz se přikláníme konzervativně k nižší hodnotě.
Daňový výpadek je nyní minulostí, pojďme si ukázat, jak by stát mohl získat peníze ze zdanění mezd, potažmo z jejich slev.
Nárůst slevy na poplatníka
V roce 2020 se prohlasovala i zvýšení daňové slevy na poplatníka. Do té doby činila 2070 korun na poplatníka a měsíc (24 840 Kč ročně).
Od roku 2021 se sleva na poplatníka zvýšila o 250 korun měsíčně na 2320 korun, což je v ročním úhrnu 27 840 korun. Od roku 2022 se sleva zvýšila o dalších 250 korun měsíčně na 2570 korun, ročně pak 30 840 Kč na poplatníka.
V Česku je zhruba 4,5 milionu zaměstnanců a přibližně půl milionu osob samostatně výdělečně činných. Pokud by na plnou daňovou slevu na poplatníka dosáhlo 4,5 milionu osob, činí celkový roční objem slevy, kterou stát nechává občanům, 138,78 miliardy korun.
Doporučujeme k přečtení:
» Nejvyšší důchody pobírají v Praze 6 a na Karvinsku
» Penzijko: Jistota „nuly“ připravuje zbytečně přes dva miliony lidí o výnosy
» Přes 303 tisíc důchodců pobírá důchod nižší než je minimální mzda
Snížení daňové slevy o stokorunu měsíčně přinese státnímu rozpočtu 5,4 miliardy korun ročně.
Snížení slevy, zvýšení příjmů
V daňových slevách má stát „rezervu“ na příští roky. Pro udržení sociálního smíru není zapotřebí odebrání daňové slevy všem osobám, které odvádějí daň z příjmu. Stačilo by vybrat jen ty s vyššími příjmy a vytvořit daňovou progresi. Lidé s nízkými příjmy by měly nárok na plnou daňovou slevu na poplatníka, jako je tomu dnes. S rostoucími příjmy by se daňová sleva snižovala.
Případně snížit daňovou slevu na poplatníka na výši před rok 2020, tj. 2070 korun měsíčně. Při snížení slevy o 500 korun měsíčně (šest tisíc ročně) vybere stát o 27 miliard korun více.
Zdroj: Autorský článek