Finanční stres

Zdroj: Pixabay.com

Finanční stres je nový pojem plynoucí z nedostatku peněz, kdy jsou výdaje vyšší než příjmy. Důsledky finančního stresu pociťují především lidé s půjčkami a exekucemi.

Poslední dva roky je pro řadu lidí těžké až nemožné vyjít se svými příjmy a zaplatit běžné výdaje. Vysoká inflace, rostoucí ceny všeho a zřejmě přicházející recese na klidu nepřidá.

Obvyklou součástí osobních nebo rodinných financí bývá situace, že máte vyšší výdaje než příjmy. Drobné škobrtnutí řeší finanční rezerva. Při opakovaném a dlouhodobém čerpání peněz z úspor přichází finanční stres, kdy si lze dopředu spočítat okamžik, kdy vám dojdou peníze.

Finanční stres zatěžuje člověka, který si uvědomuje, že nedokáže splácet své závazky řádně a včas. Pakliže je to občasné, není se čeho bát. Vážnější komplikace přichází z dlouhodobého hlediska.

Dlužníci ve stresu

Nejčastěji pociťují finanční stres dlužníci, kterým půjčky a především jejich splátky přerůstají přes hlavu. Velkou skupinou jsou samoživitelé, senioři, vesměs osaměle žijící a mladí lidé těsně po škole, kteří se teprve rozkoukávají na pracovním trhu.

Finanční stres vyvíjí na člověka tlak, který snižuje duševní výkon až o osm bodů inteligenčního koeficientu. Nepříznivě se podepisuje především na dětech.

Jak řešit finanční situaci?

V případech nepříznivé finanční situace je nutné se podívat do příjmů a výdajů a hledat a škrtat zbytečné a zbytné výdaje. Odepřít si rozkoše a tvrdě dupnout na záchrannou brzdu. Lepší je chodit nějaký čas ve stejném oblečení, než nemít kde bydlet.

Při neschopnosti splácet úvěry je nejvhodnější dohodnout se s věřiteli na novém splátkovém kalendáři, případně zkusit požádat o odložení splácení splátek. Problém se tímto nevyřeší. Získáte čas na další řešení vaší nepříznivé finanční situace. Finanční tlak povolí sevření.

Je-li to možné, refinancujte dluhy třeba tím, že si půjčíte v rodině. Financování v rámci rodiny se stane o trochu snesitelnější.

Kromě hledání úspor na straně výdajů se zamyslete nad zvýšením příjmů. I tady hrozí knížecí rada, především pro toho, kdo má dvě práce a brigádu a více času ani sil již nemá k dispozici.

Sociální dávky

Stát, i přes razantní omezování a utahování podmínek, nabízí řadu sociálních dávek, které jsou určené pro řešení nepříjemných a nenadálých životních situací. Nebojte se o dávky požádat. Zvláště v případech, kdy splňujete podmínky. Odhoďte stranou pocit nezávislosti a čerpejte pomoc státu, na kterou máte coby jeho občané nárok.

Autor: Eva Nachtmannová

Eva se zabývá oblastí sociálních dávek a sociálního systému. Vystudovala sociální práce na Univerzitě Karlově. V mládí pobývala na studijních stážích ve Švédsku, Dánsku a Francii. Ráda hraje na housle a odpočívá aktivně při procházkách. V lesích nachází často inspiraci. Jejím největším aktuálním projektem je rekonstrukce chalupy. E-mail: nachtmannova@2fp.cz