Chcete se dožít vyššího věku? Stačí relativně málo, jak vyzkoumali američtí vědci na tamních válečných veteránech ve velké studii.
Redakční výběr top článků o důchodech:
» Za rok se malé skupině důchodců zdvojnásobí důchod
» Od července začíná nepochopitelná lotrovina na důchodcích
» Kolik důchodců pobírá důchod vyšší 30 tisíc korun?
» Kolik dostane od státu průměrně důchodce v důchodu?
» Kdy vám sociálka sníží nebo vezme důchod?
Obsah článku
Vědce z Americké společnosti pro výživu se ve svém výzkumu zaměřili na 720 tisíc amerických válečných veteránů ve věku od 40 do 99 let a jejich životní styl. Na dlouhodobé studii zjistili, a samozřejmě velkém vzorku zkoumaných osob, osm tipů pro dožití vyššího věku a současně udržení dobrého zdraví.
Platí přímá úměra, že s vyššími příjmy praktikují lidé zdravější životní styl.
Osm tipů pro dlouhý život
Pohyb
Kouření a drogy
Duševní stav
Zdravá strava
Alkohol
Spánek
Mezilidské vztahy
Pohyb
Základem číslo jedna podle vědců z Americké společnosti pro výživu je pohyb. Podle Světové zdravotnické organizace by se měl každý člověk na světě hýbat alespoň 7,5 hodiny týdně. Postačující je obyčejná chůze, avšak cvičení nebo pravidelně provozovatelný sport navíc je vítaný bonus.
Kouření a drogy
Kouření nejde se zdravým životním stylem dohromady. Lepší je nikdy nekouřit. Příznivá zpráva pro všechny kuřáky. Pakliže už kouříte a přestanete, stále lepší než setrvat u kouření i nadále. Stejné je to s drogami. Kouření a drogy jsou na druhém a třetím místě v žebříčku dožití.
Doporučujeme k přečtení:
» Nejvyšší důchody pobírají v Praze 6 a na Karvinsku
» Penzijko: Jistota „nuly“ připravuje zbytečně přes dva miliony lidí o výnosy
» Přes 303 tisíc důchodců pobírá důchod nižší než je minimální mzda
Duševní stav
Základem je život bez stresu. Nadměrný stres snižuje vaše dožití. Dlouhodobý stres negativně působí na vaše zdraví jako je vysoký krevní tlak, oslabená imunita nebo onemocnění srdce. Má vliv na nekvalitní spánek, deprese, úzkostí nebo horší koncentraci. Méně stresu a starostí znamená 22procentní pravděpodobnost dožití vyššího věku.
Zdravá strava
Pro vyšší pravděpodobnosti dožití je vhodnější snížit potravin živočišného původu. Maso stačí nahradit třeba rybím. Ve vašem jídelníčku by neměly chybět celozrnné potraviny a listová zelenina. Ideálem stravování je středomořská kuchyně.
Alkohol
Malé množství alkoholu poškozuje vaše tělo. Zdravotní účinky skleničky vína nebo piva denně jsou překonané. Údajný pozitivní vliv na zdraví je nejrozšířenější a nejnebezpečnější dezinformace na Zemi. Alkohol negativně působí na spánek, zvyšuje krevní tlak a negativně působí na srdce.
Spánek
Ideální doba spánku je mezi sedmi až devíti hodinami. Důležitá je rovněž délka hlubokého spánku, která by měla činit ideálně 90 minut. Se spánkem vám pomohou aplikace v mobilu nebo třeba Oura ring. Dobré je i návštěva laboratoře spánku. Budíte-li se po dlouhém spaní unavení, je zřejmě s vaším spánkem něco v nepořádku.
Mezilidské vztahy
Máte ve svém okolí laskavé a milující blízké osoby? Pak je to významné plus pro vás. V případě izolace od zbytku světa a vyhýbání se sociálním interakcím si zbytečně snižujete délku dožití až o 32 procent.
Dožijte se až o 24 let déle
Zapracujete-li veškeré návyky do svého života ve 40 letech, prodloužíte si váš věk o 24 let než lidé, kteří se doporučenými radami řídit nebudou. Pakliže uvedené návyky začnete dodržovat ve věku 60 let, zvýšíte průměrné dožití o 18 let.
Bohužel ne pro každého dodržování uvedených návyků znamená prodloužení života. Týká se to lidí s chronickými nemocemi jako je cukrovka druhého typu, rakoviny nebo s vysokým cholesterolem.