Znáte svou úvěrovou historii?

Zdroj: Pixabay.com

Úvěrové registry odhalí váš sebemenší finanční škraloup. Čím je větší, tím se snižuje vaše šance na získání nového úvěru.

Hypotéka není jen o odpovídajících příjmech, ale též o vaší úvěrové historii. Hříchy mládí vás mohou přijít draho, případně vám zavřít cestu k hypotéčnímu úvěru. A to až čtyři roky zpětně.

Mnoho subjektů, se kterými přijdete denně do kontaktu, společně sdílejí úvěrové registry. V nich vidí, jak si stojíte při splácení svých závazků. Nemusí jít nutně jen o hypotéku nebo bankovní úvěr, ale třeba i leasing na auto, anebo tarif mobilního operátora.

Znalost úvěrové historie vám pomůže napravit některé chyby ve vaší kreditní historii. Zároveň zvyšuje pravděpodobnost do budoucna po získání úvěru.

V Česku působí celkem čtyři registry – tři z nich sledují údaje o závazcích fyzických osob, které nejsou podnikateli. Jmenovitě jde o Bankovní registr klientských informací (BRKI), Nebankovní registr klientských informací (NRKI) a Registr SOLUS.

Překažená cesta k úvěru

Při opakovaném opožděné splátce úvěru se informace v jednom z uvedených registrů objeví. Banky (ale také stavební spořitelny, leasingové a úvěrové společnosti) se ji dozvědí v okamžiku, kdy budete žádat o úvěr. V onen okamžik finanční instituce zadá do registru dotaz ohledně vaší finanční kondice. Drobné prohřešky data staršího čtyř let zřejmě nepovedou k neposkytnutí úvěru. Oproti tomu pozdní splácení předchozích závazků, anebo jejich případné zesplatnění, spolehlivě sníží vaši šanci na získání nového úvěru. A to klidně i na mnoho let dopředu.

Před požádáním o úvěr si zkuste odpovědět na níže uvedené otázky:

Spláceli jste v posledních čtyřech letech řádně a včas veškeré vaše závazky jako jsou úvěry, leasing nebo telefonní paušály?

Zamítla vám banka za poslední rok nějakou žádost o úvěr, případně máte v současnosti takovou žádost podanou?

Jste spoludlužník nebo ručitel?

Přečerpali jste v minulosti kontokorent anebo kreditní kartu?

Jste vypořádáni se svými bývalými partnery a manžely?

Za pozdním splácení může stát i chybně nastavené datum trvalého příkazu nebo inkasa splátky.

Před ani během prescoringu nic nepodepisujte

Jakmile požádáte banku o půjčku, je proveden nejdříve tzv. prescoring. Na jeho základě se odhalí dvě množiny faktorů – jednak banka zjistí vaše záznamy v jednotlivých úvěrových registrech a za druhé vaši schopnost splácet nový úvěr. Tato schopnost je důležitá u velkých úvěrů, třeba těch hypotečních.

Rozhodně před dokončením prescoringu nepodepisujte s realitním makléřem nebo kanceláří žádné rezervační, ale ani jiné smlouvy. Především takové, kde je za odstoupení od smlouvy účtována nevratná záloha nebo pokuta.

Úvěrové registry vám ušetří peníze

Máte-li o své úvěrové historii pochybnosti, zažádejte si o výpis z dotyčných registrů. Odhalíte tak případnou slabinu ve vaší kreditní minulosti. Ušetříte též nemálo peněz, pakliže byste byli nuceni odstoupit z již uzavřených smluv.

Co banka, to jiná akceptace negativních informací získaných z registrů. Nahlédnutí do registru vám pomůže i s předvýběrem bank, které lze případně oslovit.

Při žádosti o hypotéku využijte zkušeného hypotečního makléře, který vám pomůže projít celým procesem a vyhodnocením vaší kreditní historie.

Autor: Eva Nachtmannová

Eva se zabývá oblastí sociálních dávek a sociálního systému. Vystudovala sociální práce na Univerzitě Karlově. V mládí pobývala na studijních stážích ve Švédsku, Dánsku a Francii. Ráda hraje na housle a odpočívá aktivně při procházkách. V lesích nachází často inspiraci. Jejím největším aktuálním projektem je rekonstrukce chalupy. E-mail: nachtmannova@2fp.cz