Zjistěte, kolik peněz vám chybí do minimální důstojné mzdy?

Zdroj: Pixabay.com

Máte měsíčně alespoň 47 tisíc hrubého? Pak pobíráte minimální důstojnou mzdu, na kterou přes dvě třetiny pracujících Čechů a Češek nedosáhnou.

Minimální důstojná mzda (MDM) je výtvorem vědců, sociologů, ekonomů a vysokoškolských pedagogů. Jde o romantický akademický koncept příjmu, který člověk dostane jako odměnu za práci na plný úvazek. Pracujícím, kteří tuto minimální důstojnou mzdu pobírají, umožní žití důstojného života. To vše na základě údajů Českého statistického úřadu a následných přepočtů podle regionu, kde žijete. V České republice je to Praha a zbylá část země nazvaná lakonicky Česko.

Potažmo, MDM by měla pokrýt veškeré vaše základní životní náklady kam patří potraviny, bydlení, oblečení, doprava, zdravotní péče a volný čas. Zároveň vám umožní šetřit na neočekávané výdaje a investovat na důchod.

Proč minimální důstojná mzda

Minimální důstojná mzda je podle Platformy pro Minimální důstojnou mzdu „důležitým nástrojem pro boj proti chudobě a nerovnosti. Zajištěním toho, aby více lidí dosáhlo na úroveň MDM, můžeme vytvořit spravedlivější a prosperující společnost pro všechny.“

„Máme za sebou výjimečné období extrémní inflace spojené s ekonomickým poklesem. Cenový růst se koncentroval do oblastí, které typicky více dopadají na nízkopříjmové – bydlení a potraviny,“ vysvětluje ekonom Jan Bittner, ekonom působící v Platformě pro Minimální důstojnou mzdu a dodal: „Zaměstnancům s nízkými mzdami se tak hranice důstojné mzdy většinou ještě vzdálila, neboť náklady rostly rychleji než jejich nominální mzdy. Pod hranici důstojné mzdy navíc meziročně propadlo 184 tisíc zaměstnanců.“

Rozdíly v příjmech: Praha a Česko

Minimální důstojná mzda je v hrubém vyjádření pro letošní rok stanovená na 45 573 korun měsíčně. Bydlíte-li v Praze, musí vaše mzda průměrně měsíčně „ťuknout“ částku 47 718 korun, abyste splnili pražský limit pro MDM. Respektive můžete dosahovat i nižších příjmů, avšak do průměru se počítají i odměny a bonusy. Máte-li například třináctý plat, stačí měsíční příjmy o pár tisíc korun nižší.

Podle údajů Českého statistického úřadu pobírá minimální důstojnou mzdu v Česku 33 procenta pracujících, v Praze pak 48 procenta.

V přetočeném pohledu to znamená, že 67 procent lidí v Čechách nedosáhne na minimální důstojnou mzdu.

V Praze si pak o MDM může nechat zdát 52 procent pracujících.

Pod hranicí minimální důstojné mzdy se v Česku a Praze nachází 57 procent zaměstnaných mužů a 71 procenta žen.

Jak se důstojná mzda počítá?

Důstojná mzda se počítá na základě dat od Českého statistického úřadu podle kategorií uvedených v tabulce. Jde o průměry za Česko a Prahu.

Kategorie Česko Praha
Potraviny 8 194 Kč 8 442 Kč
Bydlení 14 713 Kč 16 133 Kč
Oblečení a obuv 1 460 Kč 1 460 Kč
Doprava 1 946 Kč 1 946 Kč
Telekomunikace 1 446 Kč 1 446 Kč
Zdraví a hygiena 1 348 Kč 1 348 Kč
Volný čas a vzdělávání 3 774 Kč 3 774 Kč
Úspory 4 597 Kč 4 597 Kč

Zdroj: Platforma pro minimální důstojnou mzdu; Zpracování: 2FP.cz

Zdroj:
Autorský článek
Platforma pro minimální důstojnou mzdu