Využijte štědrosti státu jako oslíka, který se otřese pokaždé, když splníte jeho podmínky. Za kolik peněz získáte od státu státní příspěvky a daňové slevy?
Redakční výběr top článků o důchodech:
» Za rok se malé skupině důchodců zdvojnásobí důchod
» Od července začíná nepochopitelná lotrovina na důchodcích
» Kolik důchodců pobírá důchod vyšší 30 tisíc korun?
» Kolik dostane od státu průměrně důchodce v důchodu?
» Kdy vám sociálka sníží nebo vezme důchod?
Státní příspěvky a daňové slevy počítáme z následujících finančních produktů jako je penzijní připojištění, doplňkové penzijní spoření, dlouhodobý investiční produkt, životní pojištění s rezervotvornou složkou a stavební spoření.
Abyste získali od státu maximální možnou státní podporu v podobě příspěvků a slev na dani, museli byste za rok odložit stranou 88 400 korun.
Proč stát podporuje vybrané produkty?
Podpora většiny finančních produktů začala v 90. letech minulého století s cílem přimět obyvatelstvo, aby si spořili na dané účely – stavební spoření a penzijní připojištění.
Stát je štědře motivoval prostřednictvím státních příspěvků a podpor. Časem se z podpory stala významná výdajová položka, zhruba deset miliard korun ročně, avšak podpora se zúžila pro ty, kteří mají dostatečné příjmy a ochotu odložit část peněz stranou do státem zvýhodněných finančních produktů.
„Pro získání maximálních podpor je zapotřebí odložit každoročně stranou vyšší desetitisíce korun,“ komentuje Eva Nachtmannová, investiční analytička finančního serveru 2FP.cz.
Doporučujeme k přečtení:
» Nejvyšší důchody pobírají v Praze 6 a na Karvinsku
» Penzijko: Jistota „nuly“ připravuje zbytečně přes dva miliony lidí o výnosy
» Přes 303 tisíc důchodců pobírá důchod nižší než je minimální mzda
Příspěvky a slevy na dani
Nejštědřejší státní podporu nabízí nyní penzijní produkty. Za 20 400 korun ročně získáte od státu příspěvek 4080 Kč. V procentním vyjádření vám přispěje 20 procenty. Bývalým přeborníkem je stavební spoření, kde za roční 20tisícovou úložku získáte nově od roku 2024 pouze pět procent, tj. tisícikorunu.
Štědrá je i podpora daňových slev na poplatníka, kdy jediná podmínka jsou dostatečné příjmy, aby z nich bylo možné vypočítat danou slevu a tím pádem i daňovou vratku. Typickým zástupcem je dlouhodobý investiční produkt. Na ten si ročně odložte nejméně 48 tisíc korun a přes daňovou slevu získáte od státu nazpět 7200 korun.
Při splnění uvedených úložek v roční výši 88 400 korun získáte od státu dalších 12 280 korun. V procentním vyjádření jde o dodatečných necelých 14 procent.
Existují i kombinace, kdy můžete pro daňové slevy využít jak zmíněný DIP, tak i DPS nebo životní pojištění s rezervotvornou složkou. Novinkou je dlouhodobé pojištění péče, byť začalo stejně jako DIP platit od letošního roku.
V článku se nezabýváme daňovými slevami z odpočtů úroků na hypotečním úvěru.
Zdroj:
Autorský článek
Ministerstvo financí
Oprava v článku: U stavebního spoření jsme chybně uvedli státní podporu ve výši dvou tisíc korun.