Neuvěřitelný počet lidí v Česku trápí problém s bydlením. Mezi nejohroženější skupiny patří seniorky a děti.
Redakční výběr top článků o důchodech:
» Za rok se malé skupině důchodců zdvojnásobí důchod
» Od července začíná nepochopitelná lotrovina na důchodcích
» Kolik důchodců pobírá důchod vyšší 30 tisíc korun?
» Kolik dostane od státu průměrně důchodce v důchodu?
» Kdy vám sociálka sníží nebo vezme důchod?
Aktuálně se nachází v bytové nouzi zhruba 161 tisíc lidí, přičemž z tohoto počtu je 62 tisíc dětí. Vysokou míru závažnosti spojenou s bydlením má zhruba 1,6 milionu lidí žijících v Česku. Informace pocházejí od iniciativy Za bydlení a z její souhrnné Zprávy o vyloučení bydlení v roce 2024.
Každý sedmý Čech nebo Češka má obtíže s bydlením. Řešení se připravuje, ale jde o běh na dlouhou trať.
Sedmina Čechů v bytové tísni
V bytové tísni se aktuálně nachází sedmina Čechů. Potíže s bydlením se už nevztahuje pouze na nejchudší, ale i na nižší střední třídu. Ztrátou bydlení je v současnosti ohroženo 300 tisíc lidí, přičemž sto tisíc z nich tvoří děti do 18 let věku. Mezi nejohroženější skupiny patří ovdovělé seniorky a děti.
Podle Jana Klusáčka z iniciativy Za bydlení patří mezi viníky energetická krize a další faktory ovlivnily náklady nájemního bydlení, které se stává nedostupným, nebo špatně dostupným pro stále větší počet lidí.
„Už před vznikem zprávy jsme z jiných analýz věděli, že bytová nouze je závažný problém. Problém, který se sám nevyřeší. Politici by se tomu problému měli postavit čelem a schválit zákon o podpoře bydlení. Bez něj se tento problém nevyřeší,“ dodává Klusáček.
Doporučujeme k přečtení:
» Nejvyšší důchody pobírají v Praze 6 a na Karvinsku
» Penzijko: Jistota „nuly“ připravuje zbytečně přes dva miliony lidí o výnosy
» Přes 303 tisíc důchodců pobírá důchod nižší než je minimální mzda
Azylové domy nestačí
Pro dočasné bydlení nelze použít ani azylové domy, které mohou využívat lidé s trýznivou bytovou situací. Kapacity azylových domů jsou nedostatečné a nejsou vhodné pro děti školou povinné. Právě na špatné školní výsledky dětí žijících v neuspokojivém prostředí poukazují autoři studie.
„Vzdělání je přitom pro děti zásadní. Dítě s ukončeným vzděláním má větší šanci sehnat si dobrou práci, díky které se vymaní z kruhu chudoby. Vzdělání by tedy mělo být prioritou, kterou však nelze plně realizovat bez důstojného bydlení, kde má dítě svůj prostor na učení a nemusí se každý den bát, že o bydlení přijde,“ vysvětluje Martina Štěpánková Štýbrová, vedoucí oddělení rovného přístupu ke vzdělávání a ústavní výchovy z Ministerstva školství mládeže a tělovýchovy.
Zaměření na děti je hlavním pilířem pro systémové řešení bydlení. Odpovědné osoby z řad odborníků a politiků se snaží rozetnout začarovaný kruh.
„Bytová nouze se totiž často přenáší z generace na generaci. Nepodaří-li se tento trend zvrátit, tak tu další desetitisíce dětí vyrostou bez domova,“ upozorňuje Klára Šimáčková Laurenčíková, zmocněnkyně pro lidská práva.
Zkvalitnění bydlení pro lidi v nouzi
Z připravované legislativy vyplývá, že stát chce bojovat proti obchodu s chudobou tím, že zastropuje nájemné v podobě nejvyššího přípustného nájemného pro každý byt uvedený v evidenci. Současně se chce zaměřit na kvalitu bydlení. Například pro čtyřčlennou rodinu musí byt obsahovat nejméně dvě obytné místnosti a nejméně 38 metrů čtverečních. Pěti nebo šestičlenná rodina by měla obývat byt o nejméně 52metrové výměře se třemi obytnými místnostmi.
Důraz je kladený i na současné kvalitativní standardy. Mezi standardy patří například záchodová mísa, vana nebo sprcha, kuchyňská linka s varnou deskou, vařičem nebo sporákem. Samozřejmostí musí být funkční dveře a okna, zavedení elektřiny, vytápění a zásobování teplou vodou.
Zdroj:
Autorský článek
Iniciativa Za bydlení