Začněte investovat na důchod v nízkém věku

Zdroj: Pixabay.com
Začít investovat na stáří v útlém věku je vaše nejlepší životní rozhodnutí. S malou měsíční úložkou závratně vyděláte na dlouhém investičním horizontu.

Čím dříve začnete investovat, tím déle mají vaše peníze čas růst díky složenému úročení. Jedná se o efekt „peníze dělají peníze“, kdy se výnosy z vašich investic reinvestují a generují další výnosy. Čím delší dobu máte peníze zainvestované, tím většího efektu složeného úročení dosáhnete.

Složené úročení

Složeného úročení znamená, že se k jistině připisují výnosy, které se dále úročí. Efektivnost složeného úročení roste s dlouhými časovými řadami 30, 40 a více let.

Téměř milionový rozdíl na deseti letech

Představte si, že po ukončení vysoké školy začnete ve 25 letech investovat 1000 korun měsíčně s průměrným ročním výnosem osmi procent. Ve věku 65 let získáte úctyhodných 3,1 milionu korun. Pokud byste s investováním začali později, třeba až v 35 letech, měli byste naspořeno v 65 letech něco přes 1,3 milionu korun.

Malé investice se v průběhu času sčítají a díky síle složeného úročení vám pomohou zajistit pohodlný důchod.

„Odkládat měsíčně tisícikorunu na důchod z české průměrné mzdy je zahození příležitosti pro získání značného finančního majetku v budoucnu. Tady je dobré vycházet z pravidla 10-20-30-40, kdy desetinu svých příjmů vkládáte na finanční rezervu, případně investujete a pětinu odkládáte na svůj důchod,” shrnuje principy efektivního investování Eva Nachtmannová, investiční analytička finančního serveru 2FP.cz.

Nižší investiční úložky

Čím mladší jste, tím menší investiční úložky, chcete-li příspěvky, potřebujete k dosažení vašich důchodových cílů. Je to proto, že máte více času na to, aby vaše peníze rostly díky složenému úročení.

Dopřejte trhům zotavení z poklesů

Akciový trh podléhá výkyvům a poklesům. Začnete-li investovat v mladém věku, máte více času na to, aby se vaše investice zotavily z případných poklesů před odchodem do důchodu.

Důchodová jistota

Čím dříve si začnete spořit na důchod, tím větší jistotu získáte na vidinu dostatku peněz. Nebudete závislí jen na starobním důchodu. Pocit budoucí jistoty ve stáří vám dá větší klid. Snížíte si tím Umožní vám soustředit se na to, co je pro vás nyní důležité.

Daňové slevy a nejen státní příspěvky

Česká republika nabízí daňovou slevu při investování na stáří. Ať už je to snížení základu daně u dlouhodobého investičního produktu, státní příspěvky k doplňkovému penzijnímu spoření až po příspěvky zaměstnavatelů pro své zaměstnance. Vytěžte maximum z nabízených možností.

Dopřejte si vědomí, že máte svůj život pevně ve svých rukou a odpovědně investujete na důchod.

Zdroj:
Autorský článek