Whistleblowing v Česku: Nejen stížnosti, ale i pochvaly

Zdroj: Pixabay.com

Zákon o ochraně oznamovatelů přinesl do firem možnost anonymního nahlášení nekalých praktik. Překvapivě se nejčastěji objevují pochvaly a nápady zaměstnanců.

Jaké další problémy zaměstnanci řeší?

Zákon o ochraně oznamovatelů

Zákon vstoupil v platnost 1. srpna 2023 a umožňuje zaměstnancům nahlásit protiprávní jednání zaměstnavatele bez obav z následků. Zaměstnavatelé s více než 50 zaměstnanci museli zřídit oznamovací systém. Zákon sice umožňuje anonymní nahlášení, ale ochrana se vztahuje pouze na oznamovatele, jejichž totožnost je známa.

Pochvaly a nápady na prvním místě

Překvapivě nejčastějším důvodem pro podání oznámení jsou pochvaly a nápady zaměstnanců. Na druhém místě se umístily závažnější problémy, jako je šikana a sexuální obtěžování. Zaměstnanci také nahlásili problémy s firemní kulturou, krádežemi, diskriminací a dalšími porušením práva.

„Zaměstnavatelé by měli vytvářet prostředí, ve kterém se zaměstnanci budou cítit bezpečně a budou ochotni otevřeně komunikovat o problémech,“ přibližuje Alena Svobodová, analytička finančního serveru 2FP.cz a doplňuje: „Zákon by měl být upraven tak, aby poskytoval větší ochranu anonymním oznamovatelům. Rovněž je nutné zvýšit povědomí zaměstnanců o možnosti nahlásit problémy a o jejich právech a podporovat kulturu otevřenosti.“

Problémy s anonymitou

Anonymní oznamovatelé nejsou zákonem plně chráněni. Omezená ochrana odrazuje zaměstnance od nahlášení závažných problémů. Odborníci kritizují zákon za nedostatečnou ochranu anonymních oznamovatelů.

Zaměstnavatelé by měli přispět ke zlepšení kultury na pracovišti a snížení výskytu problémů, jako je šikana a sexuální obtěžování.

Možnosti nahlášení

Zaměstnavatelé jsou povinni zřídit systém musí zaměstnancům umožnit nahlásit problémy prostřednictvím vnitřního systému. Zaměstnanci mohou využít i vnější systém provozovaný Ministerstvem spravedlnosti.

Zákon o ochraně oznamovatelů představuje významný krok směrem k transparentnější a bezpečnějšímu pracovnímu prostředí. Přesto existují určité nedostatky, zejména v oblasti ochrany anonymity. Překvapivě se však ukázalo, že zaměstnanci využívají tento nástroj nejen k nahlášení problémů, ale také k vyjádření pozitivních zkušeností a předkládání návrhů na zlepšení.

Zdroj:
Autorský článek
Nenech to být (NNTB)