Víte, jak naložit s nenadálým milionem korun?

Bankovky TGM
Zdroj: Pixabay.com

Plánujete vaše výdaje a investice? Pokud ano, tak vás otázka co dělat s milionem korun nerozhází. Pro ty ostatní máme návod, jak přemýšlet.

Na otázku: „Jak nejlépe naložit s milionem korun?“ neexistuje jasná odpověď. Nejlepší postup se liší člověk od člověka a jeho individuálních potřeb a toleranci k riziku. Dali jsme dohromady návod, jak lze o nastalé otázce přemýšlet.

Plán a cíle

Na první místě mějte plán co s milionem korun udělat. Nezbytnou součástí plánu jsou i cíle. Ty zahrnují určení vašich krátkodobých a dlouhodobých cílů, toleranci k riziku a investiční horizont.

Splacení dluhů

Máte-li úvěry a půjčky s vysokými úvěry, zaměřte se na splacení těchto dluhů s využitím onoho získaného milionu. Nejen, že ušetříte na úrocích, ale umoříte své závazky, kam kromě peněz vynakládáte i určitou duševní kapacitu. A v konečném součtu zlepšíte svou celkovou finanční situaci.

„Splacení malých dluhů z kreditních karet, půjček a kontokorentů. To bych udělala nejdříve kdybych získala milion korun. Jako druhé bych zvýšila svou finanční rezervu. Teprve poté bych přemýšlela, co bych dělala s penězi dále,“ okomentovala investiční analytička Eva Nachtmannová z finančního serveru 2FP otázku, co by dělala s milionem korun.

Rezervy

Z milionu si krásně vyrobíte finanční rezervu na horší časy. Nemusí jít o žádnou velkou sumu. Z rezervy byste měli pokrýt běžné výdaje na nejméně tři měsíce. Finanční rezerva na půl roku je však lepší.

Investujte

Jakmile jste vyřešili dluhy a finanční rezervu, je čas popřemýšlet o vaší finanční budoucnosti. Nejčastěji je spjatá s vaším důchodem a stářím. Investování je náročnější a dlouhodobější cesta. Poraďte se s investičním poradcem nebo pro začátek zkuste některou z českých investičních platforem.

Milion korun není tak velká suma, aby vás zajistila do konce života. Snadno se utratí, hůře získá.

Myslete na sebe

Kromě finančních investic je dobré část peněz směřovat do sebe sama. Využijte nabytého milionu a cestujte nebo se doučte cizí jazyk nebo jinou klíčovou dovednost potřebnou pro vaši profesi. Posunete se ve své kariéře na míle dopředu.

Pomáhejte druhým

Při nadbytku volných peněz se zamyslete, zda část z nich věnujete potřebným. Nemusí jít nutně o finanční dary, ale třeba i o váš čas coby dobrovolníka v nějaké bohulibé neziskové organizaci.

Nákupy

Nakupování raději oželte. Lehce nabytý milion korun svádí k dělání radosti pro sebe i svým bližním. Ruku na srdce, pokud jste předtím nic pořádně neušetřili, může být onen získaný milion korun také vaším posledním. Proto pečlivě zvažte každou korunu, kterou zbytečně utratíte.

Zdroj:
Autorský článek