Tři tipy, co dělat s penězi ze stavebního spoření

Zdroj: Pixabay.com

Končící smlouva ze stavebního spoření je příležitost pro další spoření, penzi, investování anebo bydlení.

Neúčelovostí stavebního spoření, byť název tohoto depozitně-úvěrového produktu vypovídá o něčem jiném, je vhodné pro plno věcí, jen ne pro pořízení bydlení. Zafinancovat ze stavebka byt nebo dům lze, ale budete omezeni výší úvěru.

Nepotřebujete-li řešit bytovou situaci, využijte peníze získané ze stavebního spoření pro další spoření nebo pro investování. Máte skvělou možnost, jak nakoupit cenné papíry, anebo řešit váš předdůchod. Byť předdůchod z úspor je jedna z nejhorších variant, kterou si můžete zvolit. Na trhu existuje plno možností, kam uložit naspořené peníze. Například do depozitních produktů anebo investičních nástrojů.

Kam uložit 140 tisíc korun?

Předpokládejme, že jste si v posledních šesti letech měsíčně spořili 1700 korun, což je maximální možná částka pro získání roční státní podpory ve výši dvou tisíc korun. Za celou dobu stavebního spoření, včetně státních podpor a úroků, jste si naspořili zhruba 140 tisíc korun. Za tuto částku si můžete zrekonstruovat koupelnu, pořídit nový nábytek, anebo se snažit o získání 90procentní hypotéky na částku milion korun.

Přinášíme tři základní možnosti, které můžete udělat po ukončení stávající smlouvy ze stavebního spoření. Možnost sjednání si úvěru ze stavebního spoření nebudeme popisovat.

Založení nového stavebního spoření

Chcete ve stavebním spoření pokračovat i nadále? Stačí málo – sjednat si novou smlouvu. Některé stavební spořitelny umožňují založení i spořícího účtu, na který vložíte požadovaný obnos peněz (nejčastěji 20 000 Kč x 6 let). Ze spořícího konta se pak automaticky převádí finanční prostředky do stavebního spoření.

Uvedený způsob je na první pohled možná šikovný, ale nelze ho úplně doporučit. Máte-li dostatečné příjmy a dokážete z nich spořit, je vhodnější do nového stavebního spoření posílat volné peníze.

Investice

Samostatnou kapitolu využití peněz ze stavebka představuje investování.

Není proto úplně snadné vybrat, kam nejlépe investovat volné peníze. Dokážeme si představit, že po dobu jednoho roku budete pravidelně nakupovat akcie nebo jiné cenné papíry. Tímto krokem dostatečně namícháte průměrnou pořizovací cenu akcií. Oproti jednorázovému nákupu se proti postupnému vyvarujete situaci, kdy na kapitálový trh vstoupíte v ten nejhorší možný moment (ceny akcií budou na samém vrcholu a posléze se propadnou).

Čerpání předdůchodu

Třetí využití stavebního spoření je čerpání předdůchodu. Ten můžete čerpat až pět let před termínem řádného odchodu do starobního důchodu maximálně pět let. Přičemž dva roky jsou přípustné jako nejnižší hranice. Zdravotní pojištění za vás bude hradit zdravotní pojišťovna. Abyste mohli využít možnosti předdůchodu, musíte prokázat, že máte ve třetím pilíři důchodového systému dostatečně vysokou částku.

Předdůchod je založený na penězích daného důchodce, který je čerpá. Pro úspěšné splnění této finanční podmínky musí mít k dispozici 30 procent průměrné mzdy v ekonomice. Letos tato třetina vychází na 8 994 korun. Tuto částku vynásobte 24 měsíci (dva roky je nejkratší doba, po kterou můžete předdůchod čerpat) a zjistíte, že musíte mít naspořeno 215 856 korun. Pro získání předdůchodu musíte mít sjednané doplňkové penzijní spoření anebo předchozí penzijní připojištění. Mimořádným vkladem zvýšíte hodnotu základu pro výpočet předdůchodu.

Uvedené možnosti využití peněz ze stavebního spoření nejsou jedinými. Určitě existují i další varianty, které budou mít pro vás daleko lepší využití.

Autor: Eva Nachtmannová

Eva se zabývá oblastí sociálních dávek a sociálního systému. Vystudovala sociální práce na Univerzitě Karlově. V mládí pobývala na studijních stážích ve Švédsku, Dánsku a Francii. Ráda hraje na housle a odpočívá aktivně při procházkách. V lesích nachází často inspiraci. Jejím největším aktuálním projektem je rekonstrukce chalupy. E-mail: nachtmannova@2fp.cz