Spoření pro děti jim zajistí snazší vstup do života

Zdroj: Pixabay.com

Přinášíme tipy, jak připravit vašim dětem snazší start do jejich života. Jaký finanční produkt sjednat právě narozenému nejmladšímu členu rodiny?

Často opomíjenou oblastí je spoření pro děti a mládež. Existuje řada přístupů a strategií, které lze uplatnit pro vybudování úspor pro start do života našich nejmenších.

Zlatá mince nestačí

Dříve se do dětské kolébky vkládala zlatá mince. Pověra symbolizovala držení peněz a jejich kumulaci v pozdějším životě. Naše babičky a dědečkové svým vnukům zakládali vkladní knížky a pravidelně na ně přispívali. V současné době je moderní založit dětem spořicí účet. Ten však není z dlouhodobého hlediska příliš atraktivní, neboť vytváří jen malé zhodnocení, které v průběhu času často znehodnotí inflace.

„Pro naši dvouletou dcerku jsme založili stavební spoření a zřídili investiční portfolio na jedné české investiční platformě,“ líčí Marta P. z Brna, která se s námi podělila o jejich investiční strategii a dodává: „Pro babičky a dědečky je určeno stavební spoření, kam mohou podle libosti přispívat. Máme výhodu, že jsme s manželem oba jedináčci, takže naše rodiče mají zatím jen jednu vnučku, které mohou spořit. S manželem posíláme pár tisícikorun měsíčně do investiční platformy.“

„Výše uvedené nastavení čtenářky Marty je výhodné pro všechny strany. Prarodiče spoří konzervativně na stavebním spoření, které mohou rodiče každých šest let přesunout do investic a tím znásobit úsilí všech zúčastněných,“ okomentovala přístup manželů Eva nachtmannová, investiční analytička finančního serveru 2FP.cz.

Dobrou službu udělá vybraná investiční platforma nebo doplňkové penzijní spoření.

Termínované vklady a stavební spoření

Každý zodpovědný rodič by měl kromě spořicího účtu pro své dítě pomýšlet i o dalších možných spořicích produktech. Vhodnou možností je stavební spoření. Za dobu šesti let můžete dítěti naspořit i šestimístnou částku. Na konci spořicího cyklu lze celou částku vybrat a vložit na termínovaný vklad a opět od nuly spořit ve stavebním spoření dalších šest let.

Nutno podotknout, že se jedná o poměrně konzervativní uložení peněz. Pro dynamičtěji zaměřené rodiče máme tip pro založení vhodné investiční platformy nebo doplňkového penzijního spoření.

Proč raději dětem investovat?

Při založení investice pro dítě v raném věku, například během prvního roku po narození a předpokládaném nakládání s investicí, se vyplatí spíše investovat. Hovoří pro to dlouhý investiční horizont, v tomto případě zhruba 17letý.

U dlouhých investičních horizontů se zvyšuje pravděpodobnost, že při případném poklesu hodnoty investičního portfolia se vrátí vše vrátí do původních hodnot. Navíc delší doba investování nahrává i vyšším výnosům.

Zdroj:
Autorský článek