Rychlý úvod do spořících účtů

Zdroj: Pixabay.com

Spořící účty patří k základním spořicím nástrojům. Jde o nejrozšířenější a nejvhodnější depozitní produkt. Spořicí konta mají široké využití a uplatnění.

Založit anebo nezaložit spořící účet? Po přečtení tohoto příspěvku si ho určitě založíte. Výhoda spořícího účtu je, že vaše peníze jsou v bezpečí. Úspory na spořících účtech jsou pojištěné prostřednictvím Garančního systému finančního trhu (dříve Fond pojištění vkladů) až do částky v ekvivalentu 100 tisíc eur (zhruba 2,6 milionu korun).

Spořící účty nabízí každá banka a družstevní záložna. Proto se nejdříve porozhlédněte v nabídce banky, u které máte běžný účet. Možná budete překvapeni, jako výhody získáte za založení spořícího účtu. Ať už jde o snížení poplatku za vedení běžného konta, tak třeba další zajímavé nabídky, kam uložit peníze.

Na spořícím účtu (též spořícím kontu, což je synonymum) můžete mít peníze po neomezeně dlouhou dobu a v neomezené výši. Trochu si pohlídejte onen limit 100 tisíc eur. Nedědíte-li zrovna po tetičce anebo neprodáváte byt či dům, tento problém řešit nemusíte.

Se spořícím účtem se dá podniknout celá řada nejrůznějších kousků – třeba si založit jeden pro investiční příležitosti a na jiném zase mít železnou rezervu pro nečekané výdaje.

Kolik peněz je dobré mít na osobním účtu?

V jednom z dřívějších průzkumů ING Bank vypadla zajímavá informace. Na osobním účtu má uložené finanční prostředky osm z deseti lidí u nás. To je hodně. Lidé tak zbytečně přicházejí o připsané úroky. Průměrná úroková sazba na běžných účtech tvoří mezi 0,01 až 0,2 procenta. Na spořicích účtech lze peníze zhodnotit v ojedinělých případech i o jedno procento ročně. Není to mnoho, když započítáme inflaci, ale jde o snížení ztráty právě díky působení inflace.

Jeden měsíční plat

Na osobním účtu je vhodné mít uložen maximálně jeden měsíční plat, zbytek peněz je vhodné mít uloženo na spořicím účtu. Vyhnete se tak tomu, že vás peníze budou lákat k jejich utracení a zároveň budete spořit.

Na osobním účtu můžete držet libovolné množství peněz, avšak pokud s nimi nic neděláte, je škoda nevyužít dalších vkladových produktů, mezi které kromě již zmíněných spořicích účtů patří třeba i termínované vklady nebo stavební spoření.

Kolik spořicích účtů je vhodné mít?

Nejlepší počet spořicích účtů jsou dva až tři. Proč tolik? Odpověď je jednoduchá. Pro opravdové spoření je lepší mít účtů několik. Nemusíte tak zakládat nový účet kdykoliv na tom původním klesne úroková sazba. S více spořicích kont máte lepší kontrolu nad nejlepší možnou úrokovou sazbou. Lze tak přesouvat libovolně peníze z účtu na účet.

Dva účty, dvě banky

Výhodou více účtů u více bank či družstevních záložen je rovněž to, že u jedné banky máte osobní účet, avšak peníze posíláte na spořicí konto do jiné banky. Fyzicky je tak nevidíte v rámci jednoho přihlášení do jednoho účtu, jako je tomu v případech, kdy máte zřízený osobní a spořicí účet u jedné finanční instituce.

Efektivní spořící strategie

Ideální možností, jak naspořit co největší sumu peněz je na spořicí konto poslat co největší finanční částku a poté ji postupně posílat zpět na osobní účet. Touto metodou se dá velice rychle našetřit zajímavá částka, která se může stát základem pro vaše další bohatství.

Autor: Eva Nachtmannová

Eva se zabývá oblastí sociálních dávek a sociálního systému. Vystudovala sociální práce na Univerzitě Karlově. V mládí pobývala na studijních stážích ve Švédsku, Dánsku a Francii. Ráda hraje na housle a odpočívá aktivně při procházkách. V lesích nachází často inspiraci. Jejím největším aktuálním projektem je rekonstrukce chalupy. E-mail: nachtmannova@2fp.cz