Proč mít spořicí účet?

Zdroj: Pixabay.com

Spořicí účet by měl patřit mezi základní bankovní produkty, které si sjednáte. Spolu s běžným účtem představuje spořící silnou, vzájemně se doplňující dvojku.

Triviální otázka, na kterou jistě každý z nás umí odpovědět. Jenže i přes zdánlivou jednoduchost odpovědi řada lidí spořící účet nemá. Spořicí účet neslouží jen pro odkládání peněz, které zrovna nepotřebujeme. Má i další funkce.

Spořicí účet je vhodnou variantou pro každého, kdo se teprve rozmýšlí začít aktivně investovat a nechce začínat na pětistovce. Nejdříve si něco málo uspoří a později finanční prostředky použije na své první nákupy akcií nebo podílových listů v otevřených podílových fondech.

„Spoření je základní princip budování finanční stability a zajištění budoucích potřeb. Pravidelné odkládání i malých částek může v dlouhodobém horizontu vést k významným úsporám a zajistit člověku finanční jistotu v neočekávaných situacích, v důchodu nebo při financování důležitých životních událostí,“ prozradila Alena Svobodová, investiční analytička finančního serveru 2FP.cz.

Pro někoho znamená vlastnictví spořicího účtu jen odkládání hotovosti a jednou za čas si udělá radost větším nákupem.

Peníze ležící ladem

A pro mnoho lidí je spořicí účet neznámým pojmem a nechávají své peníze bance zdarma na běžném účtu, který není úročený. Mnohdy ještě platí bankovní poplatky za vedení běžného účtu.

Máte-li na vašem běžném bankovní účtu vyšší nevyužívané zůstatky, nastal nejvyšší čas k založení spořicího účtu. Úročení by mělo pokrýt alespoň inflaci, s čímž by nyní neměly být výraznější komplikace.

Co dělat se spořicím účtem?

Jakmile si spořicí účet založíte, přesuňte na něj většinu peněz z běžného účtu. Na bankovním účtu ponechte jen tolik peněz, kolik vás stačí na pokrytí zhruba měsíčních výdajů. Nezapomeňte, že vám každý měsíc přijde na váš účet výplata, takže opravdu není zapotřebí na bankovním účtu držet nezvykle vysoké množství peněz.

Trik se spořicím účtem

Čtenářka Vilma S. z Kolína nám poslala zajímavý tip, jak pracuje s penězi na svém spořicím účtu.

„Na spořicí účet převádím celou měsíční mzdu. Jakmile potřebuji platit účty, převedu jen takovou část peněz, abych je poplatila a nic dalšího. Pochopitelně držím na běžném účtu menší zůstatek, abych měla na běžné nákupy a další vydání,“ uvedla Vilma.

Podobný trik je u pokročilejších uživatelů běžných a spořicích účtu hojně rozšířen. Finanční rezervu drží na spořicím účtu, kde ji mají v podstatě kdykoliv k dispozici a volné peníze se jim úročí. Na bankovním účtu mají jen minimální objem peněz na běžné výdaje a nákupy.

Zdroj:
Autorský článek