Přicházejí generalisté, lidé devatera řemesel

Zdroj: Pixabay.com
Generalista je člověk s širokými znalostmi a dovednostmi v různých oborech. Oproti tomu specialista se zaměřuje na jeden obor a má v něm hluboké znalosti.

Podle českého podnikatele a spisovatele Filipa Dřímalky, nastupuje generace generalistů, kteří budou mít jeden, dva nebo i více pracovních úvazků. Nebude to jen podle Dřímalky počet pracovních úvazků, nýbrž i rozsah vykonávané činnosti. Schopný generalista bude umět vše od A do Z. Oproti specialistům hlouběji než nyní.

Generalisté se často označují jako multipotenciální osoby mající široký pracovní záběr. V raném novověku by šlo zřejmě o renesanční osoby. Generalisté se zajímají o mnoho oblastí a rádi se učí novým věcem. Díky tomu jsou flexibilní a přizpůsobiví. Dokáží řešit komplexní problémy z různých úhlů pohledu.

Být generalista je konkurenční výhoda

Generalisté vidí souvislosti a dokáží propojit zdánlivě nesouvisející informace a nápady. Tím přichází s neotřelými a především inovativními řešeními. Prostřednictvím širokého rozhledu přistupují k problémům netradičně. Efektivní komunikace s lidmi z různých oborů je posouvá o pomyslný parník dopředu. Jejich silnou vlastností je schopnost učení se novým věcem. Zvídavost je mnohdy druhým jménem generalisty.

„V online médiích se pohybuji přes dekádu a vidím, jak se mění obsah práce. Základ novinářské práce zůstává relativně stejná, zato se mění její technické možnosti,“ komentuje náplň práce Eva Nachtmannová, generalistka finančního serveru 2FP.cz.

Generalisté disponují širokými znalostmi a dovednostmi, které jsou jejich cenným pracovním aktivem pro osobní i profesní život.

Mění se i přístup samotných specialistů. Mnoho současných generalistů pochází profesně ze specialistů. Rozšířili profesní záběr a pracují efektivně.

Typické pracovní pozice pro generalistu

Pro generalistu platí, že jeho náplň práce obsahuje mix jiných profesí. Jeden příklad za všechny je digitální specialista, který zastává široké portfolio činností. Od správy webu, přes výkonnostní reklamu, sociální média, mailing, datovou analýzu a klientskou segmentaci. To všechno jsou úkony, které ve větších firmách zastávají konkrétní lidé, specialisté na danou oblast. V menších firmách zastanou pomyslné devatero řemesel generalisté.

Generalisté budou na pracovním trhu v blízké budoucnosti tvořit zvětšující se skupinu pracovníků. Zapotřebí budou i specialisté, byť se jejich význam zúží. V dnešním světě, kde se vše rychle mění, jsou generalisté stále důležitější, protože se dokáží rychle přizpůsobit novým situacím a řešit komplexní problémy.

Zdroj:
Autorský článek