Pracující důchodce je nový fenomén

Zdroj: Pixabay.com

Pracující důchodce je nový trend, který přichází do Česka ze západní Evropy. U nás aktuálně pracuje okolo 200 tisíc seniorů a časem pracujících důchodců přibude.

V Česku aktuálně pracuje zhruba 13 procent všech starobních důchodců. Při porovnání s Evropskou unií jsme na samém chvostu. Rovněž se nedaří zvrátit myšlení lidí, kteří při dosažení důchodového věku odchází do starobní penze.

Do Česka přichází trend ze západní Evropy, kterým je práce seniorů v důchodovém věku.

Odpor Čechů pro práci v důchodu je značný. Drtivá většina novopečených důchodců končí ve svém dosavadním zaměstnání a přechází do penze. Ochota dále pracovat je nízká, přesto je žádoucí. S největší pravděpodobností jde alespoň prozatím o dočasný stav. Za 20 let bude v tuzemské ekonomice chybět 700 tisíc pracovních míst. Ani tolik zmiňovaná robotizace výroby nezastaví propad pracovních míst.

Pomalu se začíná ukazovat, že starší zaměstnanci mohou být přínosní – pro své mladší kolegy, pro firmy a instituce. Pracovat ve věku 65 let a více nezvládne každý. A to s ohledem na typ práce a zdravotní stav. Přesto máme v pracovním zatížení seniorů volné kapacity. Například ve Švédsku nebo Velké Británii pracuje téměř 35 procent důchodců.

Proč pracovat v důchodu

Práce šlechtí člověka – zvláště je-li to pracující důchodce. Nyní vážně. Pracující důchodce může vybalancovat postupný odchod ze zaměstnání do odchodu do důchodu na plný úvazek. Odpovědí na plynulý přechod z plné zaměstnanosti do plné penze je hned několik – od částečných úvazků po sdílená pracovní místa. Senior může lépe vybalancovat svůj volný čas, odpočinek, ale také smysl života, kterým i nadále bude s nejvyšší pravděpodobností práce či podnikání.

Práce v důchodovém věku je pro část populace nepřijatelná. V budoucnu se však většímu zapojení seniorů neubráníme.

Trendy je rovněž pobírání starobního důchodu a mzdy. Naopak finančně neefektivní je v současnosti pracovat v důchodovém věku a nepobírat důchod. Přestože se za každý odpracovaný rok zvyšuje penze o 7,6 procenta, obětovaný důchod se vrátí penzistovi až za 28 let. Smutnou zprávou je, že průměrná délka dožití muže v penzi je 21,3 roku.

Pracující starobní důchodce

V současné době chybí informace, které by budoucímu starobnímu důchodci ukázaly základní varianty, kterými se může ubírat. Mezi ně patří datum nástupu do řádného starobního důchodu, ale také do důchodu předčasného či předdůchodu. Ve všech variantách by viděl, jak vysoký bude mít důchod. Jedním z motivátorů pro práci ve vyšším věku je snížení odvodů na sociálním pojištění, tak i vyšší daňový bonus.

Českou společnost teprve čeká debata nad vyšším pracovním zapojení seniorů.