Proč mladí dospělí žijí u maminky i tehdy, kdy jsou nezávislí, mají vlastní příjmy a mnohdy i vážnou známost ochotnou založit rodinu?
Redakční výběr top článků o důchodech:
» Od července začíná nepochopitelná lotrovina na důchodcích
» Kolik důchodců pobírá důchod vyšší 30 tisíc korun?
» Kolik dostane od státu průměrně důchodce v důchodu?
» Kdy vám sociálka sníží nebo vezme důchod?
Mamahotel je luxusní bydlení u maminky, kdy dospělý potomek má vlastní příjmy a nepodílí se na chodu domácnosti, případně jen málo.
Jinými slovy, dospělý potomek využívá pohodlí a zázemí rodičovského domova, aniž by za to něco významně dával na oplátku. Může jít o pomoc s domácími pracemi, finanční příspěvky, nebo i jen o to, že se o sebe stará sám a nezatěžuje rodiče.
Psycholog Max Kašparů si pro mamánky vytvořil vlastní kategorie, mezi které patří věčný student, marodéř, specialista a obojživelník. Věčný student odmaturuje a postupně studuje několik vysokých škol co nejdéle. Marodéři raději onemocní. Specialista si hledá práci klidně i několik let. Obojživelník si do mama hotelu přivede slečnu, se kterou tam spolu žijí,“ shrnuje Kašparů svou profilaci uživatelů mamahotelů.
Jaké jsou důvody pro mamahotel?
Fenomén mamahotelů je v posledních letech stále rozšířenější, a to jak v Česku, tak i ve světě. Mezi časté důvody patří vysoké ceny bydlení, změna životního stylu a kulturní faktory.
Bydlení
Vysoké ceny bydlení jsou v Česku tvrdým faktem. Mladí lidé si často nemohou dovolit samostatné bydlení kvůli jeho vysoké ceně. Vysokým cenám jde ruku v ruce i nedostatek dostupných bytů. Praha je pro nedostatek bytů a vysoké ceny za bydlení charakteristická. Nejde jen o naše hlavní město, situace je podobná i v mnoha městech, kde je nedostatek bytů, a to i těch malých a starších.
Doporučujeme k přečtení:
» Nejvyšší důchody pobírají v Praze 6 a na Karvinsku
» Penzijko: Jistota „nuly“ připravuje zbytečně přes dva miliony lidí o výnosy
» Přes 303 tisíc důchodců pobírá důchod nižší než je minimální mzda
Nízké platy jsou důvodem spíše okrajovým. Obecně platí, že absolventi mají nižší mzdy oproti lidem starších o pět až deset let. Z nižších příjmů se špatně spoří na pořízení bydlení. K mamahotelům se mnohdy přidává i nezaměstnanost, která je v Česku v posledních letech nižší, než aby měla jasný vliv na to, proč mladí lidé žijí i nadále s rodiči.
Posledním velkým tématem nahrávající pro mamahotely je změna životního stylu. Lidé dávají přednost pohodlí a již vybudovaného zázemí před vlastním životem. Kulturní vlivy jsou rovněž specifické, neboť v některých kulturách je běžné, že děti žijí společně s rodiči i dlouho po dosažení dospělosti.
Klady a zápory mamahotelu
Mezi jednoznačné výhody pro mladého člověka je, že dokáže něco málo našetřit. Náklady na život nejsou tak vysoké, i když přispívá rodičům na provoz domácnosti. V případě nutnosti jim rodiče pomohou, případně půjčí peníze.
„Cenově je život u rodičů skvělý, nemohu si stěžovat, jen to občas drhne v komunikaci,“ shrnuje Jitka Nováková z Prahy svou několikaletou zkušenost, kdy po absolvování vysoké školy bydlela u rodičů. „Výhodou bylo, že jsem měla po rozchodu s partnery zajištěné útočiště, byť to nebylo úplně komfortní.“
Mezi hlavní nevýhodu patří především tolik očekávané soukromí, které je problém především u romantických vztahů. Těžko se sžívá s milostným protějškem v dětském pokojíčku.
Zdroj:
Autorský článek