Pracují, milují a žijí u maminky. Co je to mamahotel?

Zdroj: Pixabay.com
Proč mladí dospělí žijí u maminky i tehdy, kdy jsou nezávislí, mají vlastní příjmy a mnohdy i vážnou známost ochotnou založit rodinu?

Mamahotel je luxusní bydlení u maminky, kdy dospělý potomek má vlastní příjmy a nepodílí se na chodu domácnosti, případně jen málo.

Jinými slovy, dospělý potomek využívá pohodlí a zázemí rodičovského domova, aniž by za to něco významně dával na oplátku. Může jít o pomoc s domácími pracemi, finanční příspěvky, nebo i jen o to, že se o sebe stará sám a nezatěžuje rodiče.

Psycholog Max Kašparů si pro mamánky vytvořil vlastní kategorie, mezi které patří věčný student, marodéř, specialista a obojživelník. Věčný student odmaturuje a postupně studuje několik vysokých škol co nejdéle. Marodéři raději onemocní. Specialista si hledá práci klidně i několik let. Obojživelník si do mama hotelu přivede slečnu, se kterou tam spolu žijí,“ shrnuje Kašparů svou profilaci uživatelů mamahotelů.

Jaké jsou důvody pro mamahotel?

Fenomén mamahotelů je v posledních letech stále rozšířenější, a to jak v Česku, tak i ve světě. Mezi časté důvody patří vysoké ceny bydlení, změna životního stylu a kulturní faktory.

Bydlení

Vysoké ceny bydlení jsou v Česku tvrdým faktem. Mladí lidé si často nemohou dovolit samostatné bydlení kvůli jeho vysoké ceně. Vysokým cenám jde ruku v ruce i nedostatek dostupných bytů. Praha je pro nedostatek bytů a vysoké ceny za bydlení charakteristická. Nejde jen o naše hlavní město, situace je podobná i v mnoha městech, kde je nedostatek bytů, a to i těch malých a starších.

Nízké platy jsou důvodem spíše okrajovým. Obecně platí, že absolventi mají nižší mzdy oproti lidem starších o pět až deset let. Z nižších příjmů se špatně spoří na pořízení bydlení. K mamahotelům se mnohdy přidává i nezaměstnanost, která je v Česku v posledních letech nižší, než aby měla jasný vliv na to, proč mladí lidé žijí i nadále s rodiči.

Posledním velkým tématem nahrávající pro mamahotely je změna životního stylu. Lidé dávají přednost pohodlí a již vybudovaného zázemí před vlastním životem. Kulturní vlivy jsou rovněž specifické, neboť v některých kulturách je běžné, že děti žijí společně s rodiči i dlouho po dosažení dospělosti.

Klady a zápory mamahotelu

Mezi jednoznačné výhody pro mladého člověka je, že dokáže něco málo našetřit. Náklady na život nejsou tak vysoké, i když přispívá rodičům na provoz domácnosti. V případě nutnosti jim rodiče pomohou, případně půjčí peníze.

„Cenově je život u rodičů skvělý, nemohu si stěžovat, jen to občas drhne v komunikaci,“ shrnuje Jitka Nováková z Prahy svou několikaletou zkušenost, kdy po absolvování vysoké školy bydlela u rodičů. „Výhodou bylo, že jsem měla po rozchodu s partnery zajištěné útočiště, byť to nebylo úplně komfortní.“

Mezi hlavní nevýhodu patří především tolik očekávané soukromí, které je problém především u romantických vztahů. Těžko se sžívá s milostným protějškem v dětském pokojíčku.

Zdroj:
Autorský článek