Žijeme v blahobytu. Dožíváme se déle než lidé před sto lety. Netrpíme nedostatkem ničeho, co potřebujeme pro život. Přesto snížit vlastní spotřebu není na škodu. Budoucnost nemusí být taková, jaká je nyní přítomnost.
Redakční výběr top článků o důchodech:
» Od července začíná nepochopitelná lotrovina na důchodcích
» Kolik důchodců pobírá důchod vyšší 30 tisíc korun?
» Kolik dostane od státu průměrně důchodce v důchodu?
» Kdy vám sociálka sníží nebo vezme důchod?
Obsah článku
Aby pro vás nebyl propad životní úrovně šokující, přinášíme pár tipů odpovědného jednání, jenž můžete do vašeho života zavést třeba ještě dnes. Jako bonus získáte dobrý pocit se snížení vlastního konzumu.
Věděli jste, že aktuálně jeden hektar zemědělské půdy vyprodukuje potraviny, které ročně uživí čtyři lidi, v roce 2030 bude muset hektar uživit lidí sedm. Na vině je rostoucí populace i snižování zemědělské plochy.
V Česku se s největší pravděpodobností životní úroveň nesníží drasticky, avšak její setrvalý pokles nastat může. Týká se to především spotřeby vody.
Proč omezit spotřebu?
Omezením spotřeby získáte správné návyky a zároveň pomůžete světu okolo sebe. Stačí opravdu málo. Snížení spotřeby všeho, co nyní využívání, neberte primárně jako šetření peněz.
Omezení plýtvání
Vyhazujete potraviny? Pakliže ano, jaké nejčastěji? S nejvyšší pravděpodobností půjde o pečivo, ovoce a zeleninu. Až půjdete příště do obchodu, vynechte nakup rohlíku. A třeba i dalších položek, které u vás pravidelně končí v koši. Případně snižte kupované množství.
Doporučujeme k přečtení:
» Nejvyšší důchody pobírají v Praze 6 a na Karvinsku
» Penzijko: Jistota „nuly“ připravuje zbytečně přes dva miliony lidí o výnosy
» Přes 303 tisíc důchodců pobírá důchod nižší než je minimální mzda
V Česku skončí zhruba polovina potravin v popelnicích. Prostor pro snížení plýtvání existuje. Část z vyhozených potravin mají na svědomí samotní výrobci – zemědělci s prodejci – supermarkety.
Plasty a obaly na jedno použití
Určitě jste slyšeli o obchodech, ve kterých si můžete koupit sypané potraviny a odnést si je ve vlastních obalech. Podobně se nyní v Evropské unii a v Česku připravuje významné snížení jednorázových plastových obalů. V hlavní roli je snížení zátěže na životní prostředí. Životní standard se omezením balených potravin nebo třeba brček ve vašich oblíbených nápojích takřka nezmění. Přesto je nutné neskákat na lep promotérům absolutního odstraňování plastu. Třeba balené okurky vydrží jedenáct dnů, zatímco nebalené pouze dva dny?
Vytápění o pár stupňů méně
S přicházejícím podzimem začíná topná sezóna. Ideální doba pro snížení teploty ve vašem příbytku. Omezením teploty se sníží i vaše výdaje. Je nutné, abyste doma chodili nalehko? Odpověď necháme na vás.
Dva kilometry denně
Do svého dne zařaďte pohyb. Pro začátek stačí dva kilometry souvislé chůze denně. Budete na čerstvém vzduchu a minimálně přijdete na jiné myšlenky. Mimochodem se trochu otužíte a snížíte riziko onemocnění, která se váží k začínajícím sychravým dnům. Nižší nemocnost má pro vás i pro ekonomiku příznivý vliv.
Uvedený výčet opatření nepředstavuje významné snížení vaší dosavadní životní úrovně. Daleko lepší je omezit spotřebu, aniž by vás do ní něco nutilo.