Odchod do starobního důchodu

Zdroj: Pixabay.com

Tři praktické tipy, které byste měli zvážit před odchodem do starobního důchodu.

Nenechávejte odchod do starobního důchodu náhodě. Pečlivě si ho naplánujte. Vyhnete se dílčím komplikacím, které byste v důchodu namáhavě řešili. Odchod do starobního důchodu je pro každého člověka ryze individuální záležitostí, přesto se v mnohém podobá jako vejce vejci i dalším lidem. Pro celou důchodovou problematiku je možné použít unifikovaná pravidla.

Zcela na začátku, klidně rok, dva před vaším datem odchodem do důchodu, zjistěte u dané Okresní správy sociálního zabezpečení, zda máte nárok na důchod. Pravidla pro získání starobního důchodu se v posledních letech zpřísňují a ne každému je důchod přiznán. Častou chybou v uvažování lidí je, že existuje minimální důchod, který je vyplácen každému. Opak je pravdou, nárok na důchod není automatický, stejně tak jako neexistence minimálního důchodu.

Pro mnoho lidí jsou odchody do důchodu životním okamžikem podobným svatbě nebo narození potomka.

Předpokládejme, že vám nárok na důchod vznikne a vy se můžete zaměřit na odchod do starobního důchodu.

Neodcházejte z práce pouze kvůli důchodu

Máte-li dobrou práci, která vás baví, neodcházejte do penze jen kvůli tomu, že vám stát začal vyplácet starobní důchod. Souběh penze a mzdy má své plusy. V Česku pracuje zhruba 200 tisíc důchodců. Někteří musí, neboť jsou zadlužení, řada penzistů pracuje pro potěšení a také pro to, že se necítí být staří. I když se důchodový věk zvolna prodlužuje, přibývá lidí, kterým zdravotní stav dovoluje pracovat. Netýká se to však všech profesí a povolání.

Odchod do starobního důchodu neuspěchejte. Podejte žádost o penzi klidně až rok, dva co budete splňovat věkovou podmínku. O důchod nepřijdete, Česká správa sociálního zabezpečení vám ho vyplatí i zpětně.

Snížení příjmů

Dalším bodem, proč neodejít hned do penze, jakmile vám na účet dorazí první výplata starobního důchodu, je snížení příjmů. Náhradový poměr průměrné mzdy a průměrného důchodu činí 42 procent. Průměrně se tak průměrnému důchodci sníží příjmy v penzi klidně o 60 procent.

Propad příjmů je klíčový především pro penzisty splácející úvěr. Výpadkem části příjmů se mohou dostat do nepříjemných problémů. S půjčkami souvisí i předchozí bod, kdy řada seniorů pracuje pouze kvůli penězům, neboť si již spočítali, že jim důchod ke spokojenému podzimu života stačit nebude.

Nuda v penzi

Pro plně zaměstnaného a vytíženého člověka je přechod do důchodového režimu doslova šokem. Zpočátku příjemným, časem se z volného dne a nicnedělání stane noční můra. Řada důchodců uvádí, že se v důchodu bude věnovat svým vnoučatům, přátelům, manželovi, manželce. To je chvályhodná představa, avšak těžko realizovatelná a představitelná.

Nudu v penzi zaženou koníčky a nejeden senior se nevyhne ani novénu režimu dne. S přibývajícím věkem se bude čas stávat vzácností.