Od července začíná nepochopitelná lotrovina na důchodcích

Zdroj: Pixabay.com

Léto začíná lotrovinou na starých lidech, kteří si zodpovědně spořili. Bohužel k tomu používali doplňkové penzijní spoření. Nyní je pro ně tento produkt přitěžující okolnost.

Od půlnoci 1. července 2024 přestane stát přispívat na doplňkové penzijní spoření lidem, kteří pobírají starobní důchod. Týká se to zhruba 750 tisíc osob. Tato lotrovina nemá pochopitelné opodstatnění. Kdyby své peníze investovali do otevřených podílových fondů nebo investičních platforem, nikdo by si toho nevšiml.

Státní dohled se od pandemie obnažil. Stát ukázal, jak neumí pracovat s daty a činit chytrá rozhodnutí. Umí jen tupě nařizovat a pokutovat. Nyní to odnáší senioři, příště vysocí plešatí muži a poté sexy blondýny. Například.

Chabým až hloupým vysvětlením je, že si staří lidé nemají spořit na důchod, když v něm jsou. Jenže když je „penzijko“ výhodný produkt, proč by tak nečinili, že? Zvýšení úložek až na maximálních 340 korun jde na vrub i tomu, že stát přesměruje peníze od jedné skupiny obyvatel a přesune je jiné skupině, která je mladší a bohatší.

Podpora mladých a bohatých

Mít hypotéku je pro stát dobré. Prý. Údajně. Proto si mohou lidé s hypotečním úvěrem snižovat základ daně. Stejně jako je tomu u stavebního spoření a stále dost štědré státní podpory. I podpora doplňkového penzijního spoření je výsadou pro bohatší.

Nevěříte?

Pro získání dostupných státních příspěvků musíte měsíčně odložit 3400 korun. Rozdíl je v efektivitě, ze které získáte příspěvek. U stavebního spoření vám za 1700 korun měsíčně plyne přepočtená státní podpora ve výši 166 korun. Téměř dvakrát více získáte za stejně vysokou úložku do doplňkového penzijního spoření, kdy vám stát „přidá“ dvojnásobek oproti „stavebku“ a to 340 korun. Sice máte uzamčené nakládání s penězi až do vaší šedesátky, ale v případě dynamické investiční strategie a dlouhému investičnímu horizontu je to jedině dobře.

Nejlepším rozhodnutím je zrušení výjimek pro všechny bez rozdílu.

Zrušení výjimek. Všech

Úspora státních peněz netkví ve škrtání podpory pro vybrané skupiny osob. Ideálem je žádná podpora pro nikoho. Úlohou státu není rozdávání peněz, nýbrž o vytvoření bezpečného prostředí pro život. Menší stát neznamená paradoxně menší sociální stát. Potřebným je zapotřebí pomáhat.

Zdroj:
Komentář
Autorský článek