Nejsou lidi aneb Ráj pro ambiciózní a perspektivní

Zdroj: Pixabay.com

Nízká nezaměstnanost šponuje trh práce. Zaměstnavatelé nemají kde brát. Zaměstnanci nechtějí měnit práci. Ideální prostředí pro každého, kdo myslí na svou budoucnost.

Nezaměstnanost dosáhla podle Úřadu práce za letošní listopad 3,9 procenta, což znamená 290 425 uchazečů o zaměstnání. Pro srovnání byla v Německu nezaměstnanost 6,1 procenta a představuje tak 5,6 milionů Němců bez práce. Nejde o absolutní čísla nýbrž trend v procentním vyjádření.

Přirozené procento nezaměstnanosti je podle učebnic ekonomie okolo pěti až šesti procent. Pakliže je nezaměstnanost nižší, otevírá se okno pro ambiciózní a perspektivní zaměstnance, kteří se nespokojí s málem. Chtít více je v případě práce, kde trávíme významnou část dne a tím i života, odpovědným a proaktivním přístupem.

V hlavní roli jste vy

Hádejte, kdo je středobodem vašeho života? Správně, vy. Otevřela-li se vám příležitost pro profesní změnu, je dobré si ji alespoň projít hlavou. Ještě lepší je uskutečnit ji.

Proč měnit práci?

Zajímavá čísla přináší významný český pracovní portál Jobs, za kterým stojí jeho provozovatel Alma Career. Ve svých datech zjistili, že změnou práce si mzdově polepšíte o osm až dvanáct procent. Podle Alma Career je to nízkou nezaměstnaností a vysokým počtem neobsazených pracovních pozic. Neobsazených je aktuálně zhruba 200 tisíc. Největší zájem je o specialisty, tj. bílé nemanažerské límečky, kteří ve firmách pracují.

„Trh není zamrzlý primárně proto, že by bylo příliš složité propustit zaměstnance, ale protože si většina lidí nemůže změnu práce z vlastního rozhodnutí dovolit,“ sdělil pro 2FP.cz Tomáš Ervín Dombrovský, analytik pracovního trhu Alma Career.

Podle nástroje JobIndex je míra fluktuace v Česku nízká, práci mění pouze 14 procent zaměstnanců. Průměr zemí v Evropské unii je 20procentní, přičemž nejvyšší dosahuje v Dánsku, kde práci běžně mění čtvrtina zaměstnanců ročně.

Pro změnu práce hovoří jasně i fakt, že devět z deseti lidí si polepšilo. Jak finančně, tak třeba i lepším zaměstnavatelem, náplní práce nebo benefity.

Finanční rezerva má vliv na změnu práce

Naopak důvody, proč práci měníme méně často, spadají ryze do finanční roviny. Chybí nám zkrátka dostatečná finanční rezerva. Hledat práci zhruba dva až tři měsíce, což je podle Dumbrovského současným standardem zvládne jen zhruba 31 procenta lidí, kteří drží odpovídající finanční rezervu. Zbylé dvě třetiny mají úspory pouze na tři měsíce.

Fluktuací dochází k tlaku na růst mezd. Nejméně pro každého, kdo se rozhodne změnit práci. Z dlouhodobých statistik společnosti Alma Career prý vyplývá, že dobrovolných vs nedobrovolných ukončení pracovních poměrů je 60 ku 40 procent.

Zdroj:
Autorský článek
Úřad práce ČR
Alma Career