Řešíte bydlení? Chcete si pořídit byt na hypotéku a nevíte, zda ji zvládnete uplatit? Pro chytré rozhodnutí vám pomůže spořicí účet.
Redakční výběr top článků o důchodech:
» Za rok se malé skupině důchodců zdvojnásobí důchod
» Od července začíná nepochopitelná lotrovina na důchodcích
» Kolik důchodců pobírá důchod vyšší 30 tisíc korun?
» Kolik dostane od státu průměrně důchodce v důchodu?
» Kdy vám sociálka sníží nebo vezme důchod?
V okamžiku, kdy řešíte zda-li dál platit nájem nebo si vzít hypoteční úvěr a nějaký byt nebo dům koupit, je vhodné si spořit na zkoušku. Jak se to přesně dělá a jaké zásady byste při tom měli dodržet, vám napoví dnešní příspěvek.
Finanční úskalí vlastního bydlení
Touha po vlastním bydlení je pro někoho nejvyšší metou života. Aby však nebyla tím posledním snem, který budete mít, je nutné počítat. Stačí vám váš plat na to, abyste si mohli vzít hypotéku? Zdědili jste peníze po tetičce z Ameriky a nyní si vybíráte vilu v Dejvicích? Pokud ano, už dál nečtěte, neboť tento článek není výjimečně pro vás.
Pro test nanečisto potřebujete jen běžný a spořicí účet. nic víc. Za rok zjistíte hodně o svém přístupu k fianncím.
Pro ty ostatní platí následující tipy, které doporučují čtyři finanční poradci z pěti. Ještě předtím, než si vezmete hypotéku, udělejte si malý průzkum nabídek bytů ve vašem okolí. Zjistěte, kolik stojí vámi vysněná nemovitost a na webové hypoteční kalkulačce si spočítejte výši měsíční splátky. Číslo, které vám vyjde představuje hypotetickou hypoteční splátku. Tuto splátku pravidelně odkládejte na spořicí účet. Zřiďte si trvalý příkaz k úhradě a posílejte si tam peníze plynoucí na hypoteční splátku alespoň rok.
Hrátky s trvalým příkazem
Abyste si vše trochu ztížili, zařiďte si trvalý příkaz pár dnů před termínem, kdy vám na běžný účet chodí výplata. Pokud jste dosud žili s vědomím, že vám vždy něco zbylo, tak vám tento jednoduchý trik odhalí vaše hospodaření ve skutečném světle. Pro větší finanční „hardcore“ zrušte kontokorent a kreditní kartu pokud ji máte.
„Podobné simulace vám pomohou s praktickým dopadem na libovolný úvěr. Co není vidět na začátku při sjednávání půjčky, to obnaží čas během jeho splácení,“ komentuje Alena Svobodová, úvěrová analytička finančního serveru 2FP.cz
Doporučujeme k přečtení:
» Nejvyšší důchody pobírají v Praze 6 a na Karvinsku
» Penzijko: Jistota „nuly“ připravuje zbytečně přes dva miliony lidí o výnosy
» Přes 303 tisíc důchodců pobírá důchod nižší než je minimální mzda
Simulace výpadků příjmů
Jestliže myslíte skutečně vážně pořídit si hypotéku, jednou za půl roku přesuňte z vašeho účtu polovinu výplaty. Tato simulace napodobí výpadek příjmů v podobě nemoci. Budete mít i přes tento nenadálý výkyv ve vašich peněžních tocích dostatek peněz na hypotetickou hypoteční splátku a peníze pro váš běžný život?
Hypotéka nanečisto
Po ročním provozu s hypotékou nanečisto si vše vyhodnoťte a zařiďte se podle toho, kolikrát jste na spořicí účet neposlali celou splátku. Případně kolikrát jste ze spořicího účtu vybírali peníze, abyste zafinancovali váš každodenní život. Jakýkoliv otřes v podobě pozdržení nebo vybrání peněz ze spořicího konta je mínus pro vás.
Pokud i přes tyto útrapy, které vás mohou při vašem splácení hypotéky potkat, obstojíte na jedničku, existují dvě možnosti, proč tomu tak bylo. Za prvé je hypoteční splátka příliš nízká (případně máte dostatečně vysoký plat) nebo máte na svém účtu již vytvořenou finanční rezervu, která je ve výši alespoň tří měsíčních výdajů.
Když vám ve vašem jednoletém testu vyjde, že dokážete danou splátku hypotečního úvěru splácet bez problémů, jste o krok blíže k vašemu vysněnému bydlení. Jako efekt navíc jste si ušetřili slušný základ, který použijte pro vaši finanční rezervu.
Zdroj:
Autorský článek