Malé a dlouhodobé spoření a investování

Zdroj: Pixabay.com

Pro malé spoření a investice nepotřebujete žádné sofistikované finanční produkty, ani pomoc finančních poradců či makléřů.

Nejdůležitější je mít představu čeho chcete finančně dosáhnout, tj. jaké máte cíle, požadavky a očekávání.

Jak vybírat investiční produkty?

Mantra minulé výnosy nejsou zárukou výnosů budoucích platí neustále. Přesto by vás výkonnost minulých investic měla zajímat. Přeci jen není dvakrát vhodné zvolit si fond, který má dlouhodobě nízký výnos, zatímco ostatní jemu podobné, jsou na tom o poznání lépe.

Státní podpora

Aktuálně lze využít na tři finanční produkty příspěvek od státu nebo od zaměstnavatele, případně po splnění podmínek si v očích státu snížit daňový základ. Výnosově nejde o příliš významné produkty, přesto jednotky procent dokáží vygenerovat. Především díky státní podpoře.

Příspěvek do státu získáte na stavební spoření – při splnění všech podmínek jde o dva tisíce ročně, dále pak o penzijní produkty ve třetím pilíři (transformované fondy, dříve známé jako penzijní připojištění a nynější doplňkové penzijní spoření). Stát u penzijních produktů nabízí státní podporu až do 2760 korun za rok, dále si lze snížit daňový základ až o 24 tisíc korun a tím získat další úsporu na dani z příjmu v souhrnné výši 1800 korun. Třetím dotovaným finančním produktem od státu je životní pojištění – zde je možné opět uplatnit snížení daňového základu.

Třetí možností je získání příspěvku zaměstnavatele (pakliže ho pro své zaměstnance nabízí) až do částky 50 tisíc korun ročně. To se týká životního pojištění a penzijních produktů.

Pro získání maximálních možných státních příspěvků z uvedených produktů, s výjimkou životního pojištění, by vám mělo stačit měsíčně odložit 2500 korun. Pakliže stejnou sumu vynaložíte do pravidelných fondových investic, máte předpoklad k tomu, že během dvou desítek let získáte dostatečně velkou rezervu na podzim vašeho života.

Penzijní produkty

Variací investování do fondů a zároveň odkládání volných peněz do penzijních produktů lze využít dynamickou investiční strategií, kterou lze využít u doplňkového penzijního spoření. ušetříte na poplatcích za investování – penzijní fondy je mají oproti standardním otevřeným podílovým fondům o něco nižší a bonusově získáte státní příspěvek a možnost snížení daňového základu. Další peníze vám mohou plynout od zaměstnavatele.

Autor: Eva Nachtmannová

Eva se zabývá oblastí sociálních dávek a sociálního systému. Vystudovala sociální práce na Univerzitě Karlově. V mládí pobývala na studijních stážích ve Švédsku, Dánsku a Francii. Ráda hraje na housle a odpočívá aktivně při procházkách. V lesích nachází často inspiraci. Jejím největším aktuálním projektem je rekonstrukce chalupy. E-mail: nachtmannova@2fp.cz